Ерик Кличуров стана шампион на секционното състезание по борба, фолк стил, в Чикаго, пише Chicago.bg. Юнакът се бори във възрастовата група до 10-годишни и надви своите опоненти във всичките четири схватки. В три от срещите си победи с туш, а на финала по точки. Със спечеления златен медал, малкият шампион достигна тавана, защото няма по-силен турнир в неговата възрастова група.

Роман Власов пред ТОПСПОРТ: Турнирът "Дан Колов - Никола Петров" беше изключителен, догодина пак съм тук!

"Докато Валентин Йорданов е в залата, няма как да има по-голяма звезда от него на тепиха"

На секционното състезание участие взеха 30 отбора от целия щат Илинойс. Всеки борец е успял да се класира на първите шест места на регионалното първенство, за да може да се бори в турнира. За сезона, който продължава четири месеца, от декември до март, Ерик има цели 20 победи и само четири загуби.

Джордан Бароуз: Доволен съм от турнира в България и разбира се от победата ми над Чамизо

Срещнах част от сериозните си съперници в категорията тук

Малкият талант е наследил афинитетът към борбата от своето семейство, където генът се предава от поколение на поколение. Неговите роднини са били много пъти шампиони на България. Татко му Кирил Кличуров е участник на световно и европейско първенство по свободна борба. Той е започнал с борбата в с. Самуилово, Петричко. От неговия край са големи имена като Серафим Бързаков и Кирил Терзиев. През 2003 г. в Испания, майка му - Диана Цекова, е на крачка от подиума с четвърта си позиция в Европа. Нейната сестра Камелия Цекова е два пъти бронзов медалист от Европейско първенство.

Женският национален отбор по борба замина за лагер в Париж

Подготовката на тима за Евро 2019 продължава

Баща им Николай Цеков е старши треньор на класиците в "Ботев-93" Враца. На последното световно първенство за ветерани в Гърция, завоюва бронзов медал. Като млад Николай е ставал балкански шампион, а през 1981 г. има куриозен случай, когато комунистите, по политичеки убеждения, го свалят от самолета за световното в САЩ. Тогава неговата резерва в националния отбор печели сребърен медал, пише в-к "България".

Родителите на Ерик плащат по около $4000 годишно, за да тренира той по четири пъти в седмицата, в най-добрия отбор в щата и третия по ранг в САЩ - "Изи Стайл Рестлинг". Главният треньорът и създател на клуба Израел Мартинес, освен на малкия Ерик, е треньор по борба и на звездите в ММА - Конър Макгрегър, Джон Джоунс, Холи Холм и др.