Христо Павлов спечели бронзовия медал в категория до 80 кг на Световното първенство по борба за хора с увреден слух, информират от федерацията.

Павлов започна отлично участието на шампионата и с разумна игра победи Сергей Гермаченко (Укр) с 3:0 в класическия стил. Стигайки в потока си до полуфинал, българинът срещна Тайха Ахмед (Тур), който се оказа по-техничен и въпреки опитите на Христо да го елиминира  Ахмед удържа победата си и стигна финал.

В битка за бронзовото отличие нашият излезе срещу руснака Илия Марков. Безапелационна игра на Павлов през двете части и секунди преди края се стигна до разлика от 8 точки, като съдията сложи край на схватката и вдигна ръката на нашето момче.

Отново при „класиците” Атанас Иванов (98кг) отпадна още в квалификациите, а Александър Кежов (59кг) беше изтеглен до репешажите, където за медал срещна Сислан Сидаков (Блрс). Кежов набързо поведе с 5:0 точки и трябваше да задържи напористия Сидаков, но вместо това 30 секунди преди почивката Сашо тръгна в атака от която се възползва Сидаков и вместо да увеличи актива си , Кежов допусна да бъде хвърлен през рамо и разликата намаля до 1 точка.

Последва много активна схватка, за да се стигне до 8:10 за беларусина. Малко преди края на срещата, въпреки опитите на двамата ни треньори Денислав Чамишки и Светослав Миленков да му покажат вярната тактика за успех, Кежов реши да действа на своя глава и допусна да бъде „хвърлен” два пъти от Сидаков и съперника ликуваше с победата и бронза.

Дълго след края на схватката българинът и нашия щаб не можеше да повярва, че срещата е загубена заради толкова елементарни грешки от страна на спортиста ни и буквално от спечелен медал Кежов остана пети в крайното класиране в категорията. Шанс за него ще има в свободната борба, където вдругиден ще се бори в кат. 66 килограма.

Последният ни представител за деня в класическия стил Пламен Дончев (71кг) започна най-категорично от всичките ни представители в Техеран. Само за 28 секунди Пламен приключи Холимарат Азапов (Туркменистан), но на ¼ финал не успя да му тръгне борбата и загуби от Хиаворн Адамиан (Блрс), което го прати в битката за третото място. Зора Григорян (Армения) обаче беше по сигурен на тепиха и заслужено се качи на подуима за награждаване. Дончев остана 5-и.

На първенството участват над 231 състезатели от 21 държави. България е представена от 12 борци в различните категории, като при мъжете участват 10 състезатели в класическия и свободния стил.

По–късно днес Световното за борците-класически стил продължава. На тепиха ще излязат четирима българи. Иван Стоилов (66кг), Христо Кличуров (75кг),  Ангел Ценов (85кг) и  Павлин Христов (130кг) ще защитават честта на Родината.

Шампионатът  за спортисти с увреден слух продължава до 10 май в Иран.