След първия ден на световното първенство по борба в Лас Вегас България остана само с една квота за Олимпиадата в Рио.  Единственият ни състезател стигнал до битката за медалите Елис Гури в категория до 86 килограма в класическия стил отстъпи в мача за трето място на Ислам Магомедов (Русия) с 2:6.

На полуфинала Гури отстъпи с 0:3 от настоящия олимпийски шампион Хасем Резай (Иран), като нямаше почти никакво време за почивка между победата му с 8:3 на четвъртфинала над Лауринайтис (Литва).

Освен това той беше задължен от реферите да бъде зашит след получена аркада още на 1/8-финала или в противен случай да бъде дисквалифициран.

Въпреки че остана без медал, 32-годишният Гури направи много силно завръщане на голям форум, след като поради редица контузии не бе участвал на състезание от такъв ранг от олимпиадата в Лондон през 2012 година. Световният шампион от 2011 година обаче показа, че вече е напълно здрав и напълно заслужено спечели квота за игрите в Рио де Жанейро, но просто не му достигнаха сили, за да вземе и бронзов медал.

От треньорския щаб на българите таяха надежди, че Явор Янакиев също ще стигне до квотата. Това се случи, след като борецът ни в категория до 75 килограма бе изтеглен от достигналия финала Марк Мадсен (Дания), който го бе победил на 1/8-финала. Първо Янакиев победи с 5:0 Тарек Елсалам (Египет), но в битката за квота отстъпи с 0:1 от представителя на домакините Андрю Бисек (САЩ) в много равностоен двубой и остана извън първите шест борци на планетата в своята категория.

Третият ни представител през първия ден Константин Стас загуби с 1:6 от Брус Садорис (САЩ) на 1/8 -финала в категория до 66 килограма. Българинът водеше с 1:0, но след миг невнимание в средата на втората част допусна пълен обрат и рамките на няколко секунди изоставаше с пет точки и загуби.

В началото на срещата първоначално Стас поведе с 2:0, но след протест от треньорите на противника точките бяха отнети. В последната секунда на първата част, две точки не бяха дадени от реферите на американеца, тъй като изтече времето. На 1/4-финала Садорис отстъпи и така приключи официално участието и на Стас на световното.