Двукратната европейска шампионка Биляна Дудова спечели титлата на Държавното първенство по борба в Ловеч. В най-интригуващия финал състезателката на Юнак Локомотив (Русе) победи друга националка Евелина Николова (НСА-Академик), носителка на три медала от големи първенства при жените, с 5:4 и триумфира при 57-килограмовите. Дудова взе и приза за най-резултатна състезателка.

През май Дудова спечели европейската титла при жените, а по-рано този месец взе златото и на шампионата на континента при жените до 23 години.

Биляна Дудова отново стъпи на европейския връх!

Няма кой да спре българската боркиня

Тайбе Юсеин (Левски) също беше без конкуренция. Европейската шампионка спечели в категория до 62 кг, след като записа 4 победи, но реално направи само една борба, а останалите три нейни съпернички не се качиха на тепиха. В единствената си схватка Юсеин победи Цветомира Стефанова с технически туш. Юсеин беше обявена и за най-технична състезателка на първенството.

В категория до 72 кг титлата спечели Елис Манолова, която се състезава за Азербайджан. Нейната сестра Джанан Манолова пък взе среброто при 65-килограмовите. В тази категория златното отличие спечели София Георгиева (Левски), която по-рано този месец завоюва сребро на европейското първенство до 23 години в Истанбул.

София Георгиева със сребро от европейското до 23 г. в Истанбул

Кремена Петрова не успя да стигне до битка за бронза

Първа титла в борбата заслужи Мария Оряшкова. Деветкратната европейска шампионка и четирикратна номер 1 в света по самбо беше убедителна в тежка категория до 76 кг, като постигна три победи с туш - над Красимира Панчева, Радина Азменова и Мирослава Велинова. По-рано този месец Оряшкова, която се бори за Юнак Локомотив (Русе), направи впечатляващ дебют на европейското в неолимпийските стилове борба в Зренянин (Сърбия), като спечели 6 медала, от които 4 златни и 2 сребърни.

С отборната титла ликуваха състезателките на Юнак Локомотив (Русе), следвани от Левски и НСА-Академик.

При мъжете националите бяха без конкуренция и във финалите на класическия стил. Световният и европейски шампион от 2013-а Иво Ангелов не даде шанс на Никълъс Сулев - 8:0 и триумфира с титлата при 63-килограмовите.

Иво Ангелов на финал на Държавното първенство по борба

Утре срещите започват в 10:00 часа

Златният медалист от Евро 2017 Тарек Абделслам пък победи Йоан Димитров с 4:1 и стана шампион в категория до 87 кг. Даниел Александров (82 кг) и Николай Байряков (97) пък ликуваха безапелационно с титлите в своите категории. 38-годишният ветеран Владислав Методиев спечели златото без борба при най-тежките до 130 кг, след като съперникът му не излезе на тепиха.

Отборната титла завоюваха борците на Ботев 93 (Враца), следвани от Левски и НСА-Академик. Призът за най-резултатен състезател получи Захари Зашев, а за най-техничен беше обявен Стоян Кубатов.

Утре започва надпреварата в свободния стил при мъжете.