Михаил Ганев ще се бори за бронзовия медал в категория до 74 килограма в свободния стил, а Серафим Бързаков е на една победа от срещата за третото място в категория до 66 килограма на Световното първенство по борба в китайския град Гуанджоу. Третият български представител в четвъртия ден на шампионата Мирослав Гешев - до 84 килограма, отпадна от състезанието.

При дебюта си голямо първенство при мъжете Михаил Ганев сътвори най-голямата сензация в свободната борба през новия век. Възпитаникът на Симеон Щерев надви на четвъртфиналите с 2:1 части (0:3, 2:2, 1:1) най-добрия борец в света за последното десетилетие Бувайсар Сайтиев (Русия) - двукратен олимпийски, шесткратен световен и шесткратен европейски шампион. Това е едва втора загуба на Сайтиев от 1995-а година насам. Първата бе преди шест лета на Олимпийските игри в Сидни'2000 от Брандън Флей (САЩ).

Състезателят на Левски загуби първата част с 0:3 точки, респектиран от именития си съперник. Във втората част руснакът водеше с 2:1 точки, но българският борец тръгна смело в атака, спечели точка и изравни резултата (на базата на правилото, че който последен вземе точка, той печели дадена част). Същото нещо се повтори и в третата част. 10 секунди преди края Сайтиев водеше с 1:0 точки, но Ганев атакува неудържимо и успя да извоюва точката на победата.

Преди тази среща Михаил Ганев надви последователно Кунихико Обата (Япония) с 2:1 части (0:1, 2:0, 1:0) и бившия европейски шампион Ахмед Гюлхан (Турция) с 2:0 части (1:1, 8:2).

На полуфиналите обаче изтощеният до краен предел българин отстъпи на силния украинец Ибрахим Алдатов с 0:2 части (0:6, 0:3). Ганев вече нямаше физически и психически сили за съпротива, а освен това и контузията в глезена се обади. Точно това бе използвано от Алдатов, който с болезнената хватка на краката - кръстачка, успя да спечели както първата, така и втората част.

Ганев се класира директно за двубоя за бронза, а неговият съперник ще бъде определен след приключване на баражите, които са в следобедния сеанс.

Серафим Бързаков (на снимката) постигна две трудни победи - над Апостолос Таскудис (Гърция) с 2:1 части (1:2, 1:0, 1:0) и над Арслан Хуталиев (Узбекистан) с 2:1 части (1:0, 2:2, 1:1). Личеше обаче, че Бързаков бе скован и му липсваше свежест. Вероятно и мускулното схващане ден преди състезанието също даде отражение. Така или иначе двукратният световен и четирикратен европейски шампион претърпя загуба на четвъртфиналите от Отар Тушишвили (Грузия) с 0:2 части (0:1, 1:2). Това е  първо поражение на Бързаков от Тушишвили. Досега българинът имаше само победи (шест на брой) над грузинеца.

Добре че Тушишвили стигна до финала след успех над Андрий Стадник (Украйна) с 2:1 части (2:0, 0:2, 5:0) и по този начин изтегли Бързаков в репешажите за бронза. Може обаче да се каже и това, че Бързаков изпусна златен шанс да се добере най-после до третата си световна титла. Защото настоящият световен и европейски шампион Махач Муртазалиев (Русия), когото нашият борец трябваше да срещне евентуално на полуфиналите, също загуби на четвъртфинала - от Стадник с 1:2 части (0:3, 1:1, 2:2).

В следобедния сеанс Бързаков ще срещне победителя от двубоя Онисим Таламбат (Молдава) и Жирар Оганасян (Армения). При успех ще добие право да спори за бронза с украинеца Андрий Стадник.

Дебютантът Мирослав Гешев стартира с победа над Стивън Хил (Нова Зеландия) с 2:0 части (4:1, 3:0), но след това отстъпи на Радослав Хорбик (Полша) с 0:2 части (1:3, 0:2) и приключи участието си. Хорбик загуби още в следващия кръг от Саджид Саджидов (Русия) с 0:2 части, което доведе до отпадането на Гешев.

Репешажите започват в 16.00 часа местно време (11.00 часа българско време), а финалите за 3-о и 1-о място са от 18.00 часа място време (13.00 часа българско време).