България няма медал на Олимпиада в мъжката ни борба от 2008 година насам, когато в Пекин спечелихме 3 бронзови отличия. Направиха го Явор Янакиев в класическия стил (категория до 74 кг), Радослав Великов и Кирил Терзиев в свободния (до 55 и до 74 кг). Вече 15 години и 3 Олимпиади поред, медалът ни се изплъзва. В този период имаме 4 отличия от женската борба - сребро на Станка Златева през 2012 година в Лондон, бронз за Елица Янкова в Рио, за Тайбе Юсеин и Евелина Николова в Токио. Време е България да спечели медал и при мъжете в най-успешния ни Олимпийски спорт, в най-българския спорт - борбата. А надеждите са насочени към каре асове.

Снимка 664567

Източник: startphoto.bg

МАГОМЕД РАМАЗАНОВ (86 КГ), СВОБОДЕН СТИЛ 

Той донесе петата квота на България за Олимпиадата в Париж (общо мъже и жени). Това се случи на квалификационния турнир в Истанбул (Турция) тази година. В решаващата схватка нашият национал победи Владимир Гамкрелидзе с 5:3 точки. Успехът беше извоюван в последните секунди. Грузинецът взе преднина от 2:1 на почивката и добави още една точка на старта на втората част, но Рамазанов не се отказа. Магомед върна две точки 2:04 минути преди края и изравни, като при 3:3 грузинецът все още имаше преднина по критерий. Рамазанов обаче го улови и взе нови 2 точки, само 4 секунди преди края, за окончателното 5:3.

Магомед Рамазанов се състезава за България от тази година. Част е от клуба Илия Павлов (Велико Търново). В дебюта за страната ни на международен форум спечели титла - от рейтинговия турнир в Загреб. Тогава постигна 5 победи в категория до 86 кг.

Роден е на 22 май 1993 година в село Октябърское, близо до Дагестан. През 2020 година спечели сребърен медал за Русия от Европейско първенство. Година по-рано е златен медалист на Световната купа в Якутск. По образование е правист, завършил Юридическия факултет на Астраханския държавен университет. Брат му Рамазан Рамазанов също се състезава за България.

Снимка 664248

Източник: startphoto.bg

АЙК МНАЦАКАНЯН (77 КГ), КЛАСИЧЕСКИ СТИЛ

И Мнацаканян спечели квота за Париж на турнира в Истанбул. Той постигна успех над китаеца Лиу Руи (трети от Азиатските игри през 2023 г.). След първите две минути Айк изоставаше с точка в резултата заради пасивност. Секунди след подновяването на играта изравни резултата. До края на двубоя 28-годишният атлет удържа натиска на своя противник и стигна до успеха. Преди това постигна 3 победи.

Айк донесе 4 медала за България от големи първенства - по два бронза от Световни и Европейски шампионати. Участник на Олимпийските игри в Токио 2020, на които е 12-и. Състезава се за България от 2018 година. Връзката му прави славният Армен Назарян, който е като баща за него, по думи на Айк в интервю за ТОПСПОРТ.

Роден на 14 октомври 1995 година в Грузия, но израства в руската столица Москва. Част е от звездния отбор на ЦСКА (София).

След като спечели квота за Олимпиадата, добрата форма на Мнацаканян продължи и на силния рейтингов турнир в Будапеща (Унгария). В категорията му до 77 кг имаше 12 човека, които ще участват и на Игрите в Париж. Така че това в Будапеща си беше една малка Олимпиада. Айк намери място на финала там. И впечатли по време на мачовете си. Началото беше трудно - изравни за 1:1 на мощния египтянин Махмуд Абделрахман и така продължи на четвъртфинал, където с 3:1 точки беше подчинен друг труден съперник - Пена Флорес от Куба. За да дойде нова гладиаторска битка на полуфинала. Отново изравняване и 1:1 реши спора на Мнацаканян с турчина Бурхан Акбудак в наша полза и така мисията беше изпълнена. Разтежение не му позволи да се сбори и за златото, но това беше турнир, в който са важни точките.

Снимка 635115

Източник: startphoto.bg

СЕМЕН НОВИКОВ (87 КГ), КЛАСИЧЕСКИ СТИЛ

Новиков спечели бронз на Световното първенство в Белград (Сърбия), след като победи Ислам Абатов от Азербайджан в категория до 87 кг. Така той първи извоюва квота за България за Олимпийските игри в Париж- още през 2023 година. Тогава Семен записа 3 последователни победи.

Той се състезава за България от 2023 година. Същата година спечели бронзов медал от Европейското първенство и триумфира на турнира "Никола Петров" - два пъти поред.

Роден е на 11 декември 1997 година в Харков (Украйна). За родината си печели Европейска титла в Рим през 2020 година, а на Световното тогава е бронзов медалист. В кариерата си има още 2 Световни титли до 23 години - 2018 и 2019 година. И той е състезател на ЦСКА.

Семен спечели и рейтинговия турнир в Будапеща (Унгария). Така натрупа точки, които го изкачиха на третата позиция в ранглистата. Той вече има 44 000 точки, а пред него в подреждането са само Али Ченгиз от Турция и унгарецът Давид Лошонци. Нашето момче стъпи здраво на тепиха от първия си мач. Направи впечатление, че с изтичането ни минутите ставаше все по-спокоен, концентриран и силен. Втората част беше неговата част. Първо изравни за 2:2 точки на внушителния Рикадзе от Грузия на осминафинал, след което се разправи с 5:1 точки със Сид Азара от Алжир. На полуфинала не даде точка срещу представителя на домакините Ищван Такаш - 4:0. За да дойде отказването на друг унгарец на финала - именно Лошонци, който е втори в ранглистата.

Снимка 587325

Източник: startphoto.bg

КИРИЛ МИЛОВ (130 КГ), КЛАСИЧЕСКИ СТИЛ

Много се спекулираше огносно подарената квота на България за Олимпиадата в класическия стил, в категория до 130 кг. Милов е в категория до 97 кг, но в Париж ще се състезава в най-тежката категория. Той нямаше възможност да се бори на квалификациите за квоти, заради контузия в последния момент и последвала операция. И така Федерацията по борба взе решение на негово място да изпрати Георги Иванов. Сега последният се обиди, че вместо него, на Олимпиада ще отиде именно Милов. Пак подчертаваме дебело, че тази квота беше подарена на страната ни. На състезател от Русия беше отнета такава заради това, че е военен. По класиране след него е азер, но той беше хванат с допинг. Георги Иванов взе първата среща, но загуби от Азербайджан. Следователно - по класиране остава България, а предходните държави отпадат. Квотата не е поименна, а се дава на държава. Самият Милов заяви, че след възстановяване от контузията 3 месеца, вече е напълно готов и тренира на пълни обороти. Прие предизвикателството да бъде в най-тежката категория, а ние се надяваме да се представи добре.

Кирил е Европейски шампион и два пъти Световен вицешампион. Осми на Олимпиадата в Токио през 2020 година. Роден е на 27 януари 1997 година в Дупница. Както Мнацаканян и Новиков, част от отбора на ЦСКА.

Това са четиримата ни атлети, в които вярваме и се надяваме, че през август в Париж отново ще има медал за България от мъжката ни борба. Поне един, а защо не и повече?! Успех, момчета!