Повече от 20 държави предприеха действия срещу Русия заради случая "Скрипал", съобщава "Политико".
Припомняме, Великобритания обвинява Москва, че стои зад отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в английския град Солсбъри на 4 март. Според Лондон Русия е използвала химически агент новичок. Обединеното кралство експулсира 23-ма руски дипломати, а Москва, която категорично отрича обвиненията, предприе реципрочни действия.
16 държави членки на ЕС и САЩ са сред повече от 20 държави, които показаха солидарност с Лондон и обявиха, че гонят руски дипломати.
Ето и държавите, които до момента са предприели действия в подкрепа на Обединеното кралство:
САЩ - 60 дипломати; Украйна - 13 дипломати; Германия, Полша, Франция и Канада гонят по четирима руски дипломати; Литва и Чехия по трима дипломати; Дания, Холандия, Италия и Испания по двама дипломати; Латвия, Естония, Румъния, Финландия, Хърватия, Швеция и Унгария гонят по един дипломат и Албания и Австралия експулсират по двама дипломати.
Има няколко държави членки на ЕС, които все още не са предприели действия срещу Русия. Това са: Австрия, Белгия, България, Кипър, Гърция, Ирландия, Люксембург, Малта, Португалия, Словакия и Словения.
psp_11
на 27.03.2018 в 18:30:00 #8Ние вече сме гонили руски дипломати. Само преди 15 год. По същия сценарий Македония изгони руски дипломати. А поводът беше, както и в Македония, пречат да вдигнем процента на одобрение за членство в НАТО.. От последващото влизане в НАТО ние просто сме безмерно щастливи и междувпрочем страшно богати...
psp_11
на 27.03.2018 в 16:31:09 #7Добре, ще изгонят всички руски дипломати - първи етап от лов на вещици. Добре, ще започне прибиране на подозрителни русофили - втори етап. Добре, ще започнат масови доноси без нужда от доказателства - трети етап.. Дали това ще завърши добре, при положение, че ще останат само доносници и лакеи?
Xa-x@v
на 27.03.2018 в 15:18:31 #6Кастело, Англия представи ”доказателства”,колкото бяха представени с онази прословута епруветка за Ирак. Всички лизачи на з.адници и до днес мълчат за това престъпление срещу човечеството,но явно това се ”харесва” на ”цивилизованите”.
gong
на 27.03.2018 в 15:00:07 #5Видя се каква простащина се шири сред русофилите ни. Светът гони руски дипломати не само заради Скрипал, а заради цялостната си оценка към Путколандия, включително и за дивашката пропаганда на Кремъл от която на нормалните хора им писна.
Кастело Белведере
на 27.03.2018 в 14:59:16 #4А ние къде сме се снишили, явно решетника си върши добре подривната работа у нас подпомогнат от резидентния рубленски слугинаж. Но все пак знаем, че Великобритания предостави доказателствата за руското участие само на най-доверените си партньори - Германия, САЩ, Франция - които веднага реагираха без колебание, явно че уликите са безусловни. А останалите страни показват солидарност с демократичните държави, силна сплотеност и решителност срещу руската подмолна дейност срещу Европа. Само ние се ослушваме как расте тревата.
1abv1
на 27.03.2018 в 13:54:01 #3Не 20, а 120 държави да изгонят руски дипломати, това не променя факта, че Великобритания не предложи дори минимално доказателство за руско участие. Дотук обвиненията са абсолютно голословни. В този ред на мисли всяко гонене на руски дипломати по лъжливо обвинение си е изключително слугинажно и подлизурско действие по отношение британците и САЩ, които са вероятно истинския вдъхновител на този долнопробен антируски комплот.
Civic Mundi
на 27.03.2018 в 13:45:04 #2Македония гони руски агенти, проникващи във високите ешелони на властта Изгонването на руския дипломат от Македония не е само в знак на солидарност с Великобритания по случая Скрипал, той е бил замесен в действия на руското разузнаване, които имали за цел инсталирането на руски агенти във високите ешелони на властта, съобщава македонската телевизия 23, като се позовава на високопоставени източници от македонската полиция. Институциите не дават информации имало ли е руското разузнаване успех в този план, но според документ на македонското контраразузнаване то още преди две години е проследявало активности тъкмо с тази цел - проникване в македонските институции. Интерес е бил проявен към проникване във външното министерство, парламента, кабинета на президента, предава БТА. Действията на руското посолство в Македония по време на кризата, която ескалира с насилие над депутатите от опозицията в парламента на 27 април миналата година, не се възприемат като неприятелски спрямо Социалдемократическия съюз /СДСМ/, като се има предвид, че Кремъл беше нескрит и силен поддръжник на доскоро управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ, водена от Никола Груевски, който подаде оставка от поста премиер съгласно договора от Пържино през 2015 г., напомня телевизията. В серия проучвания на международната мрежа за информация за организираната престъпност и корупцията бяха открити документи, които потвърдиха, че руски шпиони и дипломати били включени в почти десетилетни дълги усилия за разпространяване на пропаганда и провокиране на раздор в Македония. Тези усилия били част от по-широки регионални усилия за предотвратяване на присъединяването на балканските страни към НАТО. Руските и сръбските усилия допринесоха за цялостната политическа криза в Македония, в и без това разделената в етнически план страна, особено с бунтовното албанско малцинство, което представлява една четвърт от населението в страната, отбелязва ТВ 24.
TheSaint
на 27.03.2018 в 12:38:42 #1Има няколко държави членки на ЕС... колко да са няколко.. почти половината