Норвегия спечели първия старт от световното първенство по биатлон - смесена щафета 2х6 3 2х7,5 км. Първенството се провежда в чешкия зимен център Нове Место.

Тора Бергер, Синьове Солемдал, Тарей Бьо и Емил Хегле Свендсен изминаха 27-километровата дистанция за 1.12:04.9 часа и изпревариха с 20 секунди щафетата на Франция в състав Мари Лор Брюне, Мари Дорен Абер, Алексис Бьоф и Мартен Фуркад.

Норвежците спечелиха трета поредна световна титла в тази дисциплина. Те завършиха с четири грешки, като ключови за успеха с оказаха изключително бързата втората стрелба на Бьо и отличната първа на Свендсен.

Много интересна беше надпреварата на последния пост, където бягаха най-добрите в момента биатлонисти - Емил Хегле Свендсен и Мартен Фуркад. Французинът пое щафетата само с 12 секунди изоставане, но Свендсен показа и страхотно бягане.

Бронзовият медал остана за представителите на домакините Вероника Виткова, Габриела Сукалова, Ярослав Сукуп и Андрей Моравец, които завършиха на 32.3 секунди от победителите.

Българската щафета завърши на 16-а позиция от 27 участници. Емилия Йорданова, Ния Димитрова, Красимир Анев и Михаил Клечеров направиха отлична стрелба и използваха само 7 допълнителни патрона без да въртят наказателни обиколки , но изгубиха време в бягането и завършиха с изоставане от 4:28 минути от шампионите.

Осем от щафетите не завършиха, тъй като бяха затворени с една обиколка.