При изключително тежки атмосферни условия - гъста мъгла и дъжд, девойките излъчиха шампион в 10 км преследване от програмата на Откритото европейско първенство по биатлон в Банско.

Малко по-рано през деня, заради тежките атмосферни условия, и по-точно гъста и непрогледна мъгла, за втори път бе отменен мъжкият спринт. Надпреварата в преследването при девойките висеше на косъм, но представителите на IBU (международната федерация по биатлон) и организаторите решиха да пуснат надпреварата.

При това положение състезанието се превърна в лотария, защото видимостта бе почти нулева и на огневия рубеж се получиха много грешки, които респективно означаваха и много наказателни обиколки.

Най-добре от всички изненадващо се представи 6-ата от спринта Патриция Йост от Швейцария, която допусна само 2 грешки в първата и последната си стрелба.

Среброто заслужи австрийката Лиза Тереза-Хаусер, която допусна 6 грешки и завърши на 1:05 минути от победителката.

Бронзовият медал грабна французойката Анис Шевалие, която допусна 5 пропуска при стрелбите си.

Считаната за фаворитка и победителка в спринта Улияна Каишива от Русия допусна ужасяващите 11 грешки и въпреки доброто си ски бягане завърши на 10-о място.

Представителките на България заеха следните места:  18-о за Десилава Стоянова с 12 грешки и 4:35 минути изоставане от лидерката. Стефани Попова е 20-а след 8 грешки . Най-добрата ни състезателка Ниа Димитрова не стартира в преследването, въпреки, че бе заявена в предварителния списък.

По думите на президента на БФБ и златен олимпийски медалист Екатерина Дафовска, треньорският щаб на България е преценил да даде почивка на Димитрова, предвид предстоящото й участие в стартовете от световната купа при жените.

В 15:45 се очаква да започне отложеният от вчера спринт при жените.