Швеция и Канада се класираха на първите места в групите А и С на Световното първенство по хокей на лед, след като спечелиха последните си мачове от първата фаза. Така двата отбора влизат и с по 6 точки във втората групова фаза, а Латвия и Норвегия останаха на последните места в същите тези два предварителни потока и ще се борят за оцеляване в световния хокеен елит.

След нулево равенство в първата третина, в 1-ата минута на втората част Швеция излезе напред в резултата с попадение на Мартин Торнберг, който се присъедини към отбора часове преди старта на първенството.

Антон Стралман и Патрик Хорнквист вкараха още два гола само в рамките на 50 секунди между 23-ата и 24-ата минута, а до края на частта два гола заби и Йохан Давидсон.

Крайното 6:0 фиксира Рикард Валин. Едва 7 удара към шведската врата отправиха швейцарците и не затрудниха особено вратаря Йохан Баклунд.

Канада се наложи с 5:4 над силния отбор на Словакия въпреки дебатите в страната, стигнали дори и до парламента, дали Шейн Доун трябва да бъде капитан на отбора.

Милан Юрчина от Вашингтон Кепитълс откри резултата в 3-ата минута, но 93 секунди по-късно Кори Мърфи изравни. През втората част Джамал Майерс, Ерик Брюър и Дан Хамхюис вкараха за Канада, а Мариан Хоса и Марек Урам отвърнаха за европейците.

Двата състава си размениха по едно попадение в третата част дело на Мирослав Шатан за словаците, който изравни 8 минути преди края и Рик Неш 58 секунди преди края за окончателното 5:4 за Канада.

Световно първенство по хокей на лед, последни срещи от предварителните групи А и С:
група А:
Италия- Латвия 4:3 след продължение (0:1, 1:0, 2:2, 1:0)
Швеция- Швейцария 6:0 (0:0, 5:0, 1:0)
крайно класиране:
1.Швеция 3 0   21:3 9
2.Швейцария 2 1   4:8     6
3.Италия 1 2 6:12 2
4.Латвия 0 3 6:14 1
забележка: Италия има 2 точки, а не 3, тъй като победата им е след продължение. Латвия има 1 точка, а не 0 заради поражението
в допълнителното, а не в редовното време.

4.Норвегия 0 3 5:12 0

Втората фаза отново ще бъде в групи, където отборите са по 6, но всеки влиза с резултатите си от предварителната група.

Група Е (първите три от групите А и В): Швеция - 6 точки, Русия - 6, Финландия - 3, Швейцария - 3, Италия и Дания по 0.
Напред продължават първите четири отбора.

Група F (влизат първите три отбора от групите С и D): Чехия и Канада по 6 точки, Словакия и САЩ по 3 точки, Германия и Беларус по 0.

В групата за оцеляване ще играят Украйна, Австрия, Норвегия и Латвия, като последните два тима в този поток напускат Световната група.