Първият четвъртфинал на световното първенство по хокей на лед в Швеция и Финландия завърши с разгромна победа на САЩ над Русия с 8:3 (2:1, 2:0, 4:2). Американците показаха много разнообразна игра, доминираха през целия мач и напълно заслужено нанесоха унизителна загуба на световния шампион.

След спокойно начало на мача американците увеличиха оборотите и пропуснаха няколко изгодни положения. Те нанесоха своя удар само за две минути. Първо в 12-тата мин. Пол Щастни откри резултата, а само 50 секунди по-късно Оши удвои. Руснаците изглеждаха смутени. Но при една атака великолепен пас на Соин с обръщане изведе Свитов сам срещу вратаря и последният не сгреши.

Втората третина започна с натиск на Русия, но американците контраатакуваха по-опасно и 26-ата минута Нейт Томпсън вкара за 3:1, а в 38-ата Алекс Галченюк увеличи на 4:1.

В началото на третата третина със силен удар звездата на руския отбор Александър Овечкин намали резултата. Първоначално се създаде впечатлението, че шайбата се е ударила в гредата, но при прегледа на видеозаписа се видя, че всъщност тя се е отклонила от камерата, която е раположена вътре във вратата и съдиите зачетоха гола.

Този гол даде криле на руснаците и те получиха числено  превъзходство след като за удар беше изгонен Стивън Джонта. И именно в този момент непростима грешка в защита позволи на Райън Картър да увеличи резултата на 5:2. Все пак руснаците оползотвориха предимството и чрез Пережогин върнаха една шайба.

В 48-ата мин. Тютин беше изгонен за 2 минути за високо вдигнат стик и чрез Джейкъб Траба американците вкараха шести гол.  Този гол напълно обезвери руснаците и само за 20 секунди те допуснаха два гола чрез Дейвид Мос и отново Пол Щастни.

Така американският отбор направи важна крачка към световната титла, която не е печелил от 1933 г. На полуфинала той ще играе срещу победителя от мача Швейцария - Чехия.