Отборът на САЩ отново е олимпийски шампион по баскетбол за мъже, след като на финала в Пекин победи световният шампион Испания със 118:107 (38:31, 31:30, 22:21, 27:25) точки.

Това е първа титла за САЩ след игрите в Сидни през 2000 година. Срещата се игра пред 18 000 зрители. Дуйен Уейд завърши с 27 точки, Кобе Брайънт с 20, а Леброн Джеймс със 14 за победителите.

За тима на Испания Руди Фернандес записа 22 точки, а Пау Гасол добави 21.
Срещата бе изключително оспорвана, като испанците се бориха докрай.

Американците поведоха с 14 точки (58:44) през първото полувреме, но с тройка на Руди Фернандес Испания намали резултата само на 2 точки разлика, 8:31 минути преди сирената.

До края обаче Кобе Брайънт вкара две важни тройки и САЩ триумфираха със 118:107. Вчера Брайънт навърши 30 години.

За Испания поради контузия не игра Хосе Мануел Калдерон. След 10-минути американците имаха преднина от 38:31, а на полувремето преднината им бе 8 точки 69:61.

През третата част испанците на няколко пъти намаляваха до 4 точки, но накрая САЩ отново поведе с 9 точки (91:82).

В последната част Фернандес с тройка намали на 2 точки (91:89), но след това САЩ отново показа по-добра стрелба и игра в защита и спечели с 11 точки разлика.

Това е 13-та олимпийска титла по баскетбол за мъже в историята на САЩ.

Олимпийският шампион от Атина'2004 Аржентина победи Литва с 87:75 (24:21, 22:13, 22:15, 19:26) точки и спечели бронзовите медали.

Още в края на първата част Аржентина поведе с 24:21, а във втората четвърт на практика реши мача, след като на почивката водеше с 46:34.

В края на третата част преднината на олимпийските шампион достигна до 24 точки (68:44) и това сложи точка на спора.

Въпреки, че се хвърлиха в атака в последните 10 минути баскетболистите на Литва спечелиха последната част с 26:19, но това не им помогна да стигнат до успеха.

Карлос Делфино записа 20 точки и 10 борби за победителите. Луис Скола добави 16 точки, а Андрес Носиони - 14.

Така за пръв път Аржентина спечели медали от две поредни олимпиади.

Освен това Аржентина игра без Ману Джинобили, който контузи левия си глезен на полуфинала срещу САЩ. Той обясни, че се е опитал да играе в срещата, но е изпитвал големи болки.

"Дори не можех да тичам. Момчетата показаха характер", каза Джонобили.

След двубоя, баскетболистите на Аржентина посветиха успеха на него.

За Литва Рамунас Сискаускас завърши с 15 точки, а Римантас Каукенас реализира 14.

Баскетболистите на Литва са трикратни олимпийски бронзови медалисти, но този път не успяха да стигнат до медали.