Юстина Ковалчик (Полша) спечели изненадващо златния медал в двойното преследване на 15 километра (7,5 км класически стил и 7,5 км свободен стил) в ски-бягането при жените на Световното първенство по ски-северни дисциплини в Либерец.
Ковалчик зае първото място с време 40:55,3 минути, изпреварвайки само с 1,7 секунди Кристин Стейра (Норвегия) и с 8,0 секунди Аино-Каиса Сааринен (Финландия).
Това е първа световна титла за 26-годишната полякиня. Досега тя имаше бронз на 30 км от Олимпийските игри в Торино и бронз на 10-те километра тук в Либерец. Това е и първа световна титла за Полша при жените и общо втора. През 1978-а година в Лахти Йозеф Лушчек спечели златото на 15 километра при мъжете.
Норвежката Стейра пък отново изпусна индивидуална титла от голямо първенство. Тя има злато от щафетата през 2005-а година, но в индивидуалната надпревара е със сребро на 30 км от 2007-а и с бронзови медали от двойното преследване на 15 км през 2005-а и 2007-а години.
Стейра водеше почти до края, но не издържа на мощния финален спринт на Ковалчик. Сааринен, която взе титлата на 10 км класически стил преди два дни, сега се задоволи с бронзовия медал.