Българската биатлонистка Павлина Филипова завърши на 30-о място в първия старт на 15 км за Световната купа в шведския зимен курорт Йостерсунд. Четвъртата от Олимпиадата в Нагано през 1998 година допусна четири грешки на огневия рубеж (1+2+0+1), като изостана на 3:43.2 минути от победителката Ирина Малгина от Русия. По този начин състезателката от Берковица ще вземе 1 точка за класирането през сезона.

Другите наши представителки - Радка Попова и Нина Кадева, заеха 72-о и 74-о място от общо 85 стартирали състезателки.

Попова, която стартира с №73 в състезанието, се движеше отлично по трасето до четвъртата стрелба, като имаше само един пропуск, допуснат на втората стрелба от позиция "прав". В последното си появяване на огневия рубеж обаче тя допусна цели три грешки, което й отреди 72-а позиция и изоставане от 7:20.8 минути от челото.

Кадева пък започна лошо, пропускайки да порази три мишени. Във втората стрелба бе безгрешна, а в третата и четвъртата допусна по една грешка и в крайна сметка завърши на 7:58.0 мин. с общо пет пропуска в стрелбата и 74-о място в класирането.

Четвъртата българска биатлонистка - Ирина Никулчина, не участва в старта, тъй като има възпален нерв на гърба.

Първата победа за сезона бе за рускинята Олга Малгина, която допусна две грешки и измина 15-те километра за 48:41.2 мин. На 3.6 секунди след победителката завърши норвежката Лив Кйерсти Ейкеланд, която направи една грешка на огневия рубеж, а третата позиция бе за Зина Кохер (Канада). Представителката на "кленовите листа" изостана на 23.3 секунди и допусна един грешен изстрел.

Спринтът на 7,5 км е в петък, а преследването на 10 км е в неделя.