Норвегия е новият олимпийски шампион по хандбал за жени. На финала европейските шампионки се наложиха над световния първенец Русия с 34:27 (18:13).

На третото място завърши отборът на Република Корея, който победи в спора за бронза Унгария с 33:28 (13:15).

Освен двукратен европейски и световен шампион от 1999 година отборът на Норвегия има три медала от олимпийски игри, но това е първа титла в историята им.

Скандинавките взеха сребро на Игрите в Браселона'1992 и Сеул'1988 и бронз в Сидни'2000.

Норвегия започна отлично мача, поведе със 7-8 гола разлика и запази аванса си до края.

Така скандинавките взеха реванш за загубата от Русия на световното първенство през 2007-ма година.

През първото полувреме Норвегия имаше предимство и в първите минути отбеляза 8 гола срещу само един допуснат. След това преднината на европейските шампионки достигна до 10 гола - 13:3, но след това се отпуснаха и след отрицателна серия от 5:10 позволиха на Русия да намали пасива си до 5 гола - 13:18 на почивката.

През второто полувреме Норвегия продължи да доминира и в 6-та минута вече водеше с 26:17 като до края нямаше никакви проблеми.

За Норвегия силен мач направи Лин-Кристин Ригелхут, която
вкара 9 гола. Елзе Либек вкара 7, а Катя Ниберг завърши с 4.
За Русия Ирина Близнова се отличи с 6 гола, а 5 добави Елена
Дмитриева.

Република Корея пък спечели бронзовите медали. Корейките, които са сребърни медалистки от Атина'2004, се наложиха в спора за третото място над Унгария с 33:28.

Унгарките водеха на полувремето с 15:13 благодарение на четири гола на Бернадет Ферлинг и три на Анита Горбич.

След почивката двубоят беше равностоен, но корейките взеха инициативата в последните шест минути и вкара шест гола, които им донесоха успеха. С осем гола за Корея се отличи Йон Го-хонг.