Хокеистите на Канада завоюваха световната титла на завършилото първенство в Чехия след безапелационна победа на финала над Русия с 6:1 (1:0, 3:0, 2:1). "Кленовите листа" напълно заслужено спечелиха златните медали за 25-ти път в своята история. Това е първи успех за северноамериканците на световно първенство от 2007 година насам.

Първата третина беше сравнително равностойна, макар че канадците отправиха 15 удара към вратата на съперника срещу 5 на Русия. Голът обаче дойде в края на частта след голяма доза късмет. Шайбата рикошира в кънката на Коди Икин и се озова във вратата на Русия.

Груба грешка на руския вратар в началото на втората третина позволи Тайлър Енис да удвои резултата. А малко по-късно само в рамките на 2 минути Сидни Кросби и Тайлър Сегин убиха интригата в мача.

Клод Жиру и Нейтън Макинън доведоха нещата до 6:0 в третата част, а едва в края руснаците стигнаха поне до почетно попадение чрез Евгени Малкин.

Канада пък завърши първентстово като абсолютен хегемон като записа 10 победи от 10 мача в редовното време, заради което получи и допълнителен бонус от 1 милион швейцарски франка.

Реализатор на турнира стана нападателят на Канада Джейсън Спеца с 14 точки (6 гола плюс 8 асистенции). Спеца бе избран и за най-полезен играч на турнира. Голмайстор стана неговият съотборник Тайлър Сегин с 9 вкарани шайби.

След спечелването на тази титла Сидни Кросби влезе в Тройния златен клуб на всички хокеисти и треньори печелили Олимпийската титла, Световното първенство и Купа "Стенли". Кросби обаче е първият хокеист триумфирал в тези турнири като капитан на своите отбори.

Финалистът в турнира Русия е домакин на следващото световно първенство, което ще се проведе през 2016 година в Москва и Санкт Петербург.

В мача за третото място САЩ надиграха домакините от Чехия с 3:0.