Хърватия победи европейския шампион Русия с 85:78 точки във втория си мач от група "А" на олимпийския турнир по баскетбол за мъже в Пекин.

В другия мач от тази група, Литва се наложи над Иран с 99:67 точки.

Така Хърватия и Литва продължават без загуба след първите си две срещи в групата.

Хърватия е олимпийски вицешампион от Игрите през 1992-ра година в Барселона.

"Ние имаме велика баскетболна история. Хърватия е баскетболна страна", каза хърватският гард Зоран Планинич.

Марко Попович реализира 22 точки за Хърватия, Планинич добави 20, а с 12 се отличи Станко Барач.

За Русия капитанът Андрей Кириленко вкара 18 точки и спечели 8 борби, Сергей Биков добави 15 точки, Виктор Хряпа 14, а Алексей Саврасенко - 10.

След равностойна първа част, в началото на втората Русия поведе с 5 точки - 25:20, но до почивката Хърватия стигна до обрат и след 20 минути имаше аванс от 6 точки - 42:36.

През третата част преднината на хърватите достигна 13 точки с 54:41. Въпреки че се хвърлиха в атака в последните минути на мача Русия само успя да намали пасива си до 5 точки - 74:79 и загуби мача със 7 точки - 78:85.

В другата среща Линас Клейза вкара 22 точки за Литва, Шарунас Ясикевичус добави 20, а с 14 завърши Римантас Каукенс.

За Иран 21 точки отбеляза Хамед Ехадади.