Вчера се проведоха последните две състезания от световното първенство по биатлон в Холменколен (Норвегия) - масовите стартове за мъже и жени.

Представителят на домакините Йоханес Тингес Бьо спечели титлата на 15 километра за мъже. Норвежецът стигна до успеха след силен финален спринт, изпреварвайки звездата на Франция Мартен Фуркад. Той  триумфира с време от 37:05.1 минути, след като направи една грешка в четирите си стрелби.

Фуркад пропусна една мишена при първата си стрелба и остана на 2.8 секунди. Той беше лидер в състезанието малко преди финалната права, когато беше изпреварен от Бьо. Французинът заслужи 5-и медал от Холменколен след четирите златни в спринта, преследването, индивидуалния старт и със смесената щафета на Франция.

На 42 години легендарният Оле Ейнар Бьорндален спечели втори медал в рамките на два дни от световното по биатлон. Представителят на домакините взе бронза в масовия старт. Той бе перфектен на рубежа, но изостана с 6,7 сек от Бьо. Преди ден Бьорндален ликува със световната титла в щафетата. Така от световни първенства скандинавецът вече има 44 отличия, от които 20 златни.

От българите с най-предно класиране в масовия старт е Владимир Илиев - 21-ви, който допусна 3 грешки в стрелбата и завърши с пасив от 1:34,3 мин. Красимир Анев приключи 25-и с 3 пропуска на рубежа.

Французойката Мари Дорен Абер спечели титлата в масовия старт на 12.5 километра. Тя повали всичките 20 мишени и измина трасето за 35.28.5 минути. Отличието е трето златно и общо шесто от шампионата за Мари Дорен Абер, която стана шампионка в индивидуалната дисциплина, втора в спринта, трета в преследването, спечели титлата със смесената щафета на Франция и взе сребро с щафетата за жени.

Втора на 7.3 секунди с една грешка в стрелбата завърши германката Лаура Далмайер, за която това е пети медал от шампионата.

Кайса Мекерейнен от Финландия остана на трето място с един пропуска и на 8.1 секунди след победителката.

Състезанието премина без българско участие.

Отборът на Франция спечели класирането по медали. Френските състезатели завоюваха общо 11 отличия - 6 златни, 4 сребърни и 1 бронзов.

На второ място са домакините от Норвегия с 9 медала - 4 златни, 2 сребърни и 3 бронзови.

Германия има 7 отличия - 1 златен, 3 сребърни и 3 бронзови.