Загуби на шампиона и вицешампиона от последния шампионат белязаха вчерашния ден на световното първенство по хокей на лед в Швеция и Финландия.

Сензацията направи Франция, която победи защитаващия титлата си отбор на Русия с 2:1 (0:0, 2:1, 0:0). Възпитаниците на Зинетула Билялетдинов подцениха мача и прекъснаха серията си от 13 поредни победи на световни първенства, още повече че руснаците откриха резултата в 6:57 на втората част, но с голове на Дамиен Флюри и Антоан Русел французите обърнаха мача до края на третината.

Третата третина премина при непрекъснати атака на 26-кратните световни шампиони, а вратарят на французите отрази 28 удара. Те дори извадиха вратаря си в последите минути, но така и не успяха да стигнат до изравняване.

Това е първа победа на Франция над Русия в историята. Треньорът на французите Дейв Хендерсън заяви: "Това е велика победа. Ние можехме само да мечтаем за това, когато в детството гледахме руските хокеисти. И накрая това се случи. Хокеистите играха самопожертвователно, не се предадоха. Да спечелиш срещу световния шампион - това е сбъдната мечта".

Въпреки загубата Русия остава начело в групата с 9 точки от 4 мача, колкото има и САЩ. Трети е Финландия с 8 точки.

Съдбата на шампиона беше последвана и от вицешампиона. Словакия загуби от аутсайдера Латвия с 3:5 (1:3, 1:1, 1:1). Това беше първа победа за латвийците на първенството, а капитанът Лаурис Дарцинс реализира хеттрик.

Така Словакия и Франция се изравниха на 4-ото място с по 6 точки, като французите запазват шансове за класиране на четвъртфиналите.

В група А в Стокхолм с най-голям интерес беше очакван мачът на домакините с Канада. След изненадващата загуба с дузпи от Швейцария канадците играят стабилно и този път се наложиха безапелационно с 3:0 (1:0, 2:0, 0:0).

Продължава неубедителното представяне на Чехия. Тя успя да постигне измъчена победа над аутсайдера Дания с 2:1 след изпълнението на дузпи (0:0, 0:0, 1:1, 0:0, 1:0).
В класирането продължава да води изненадващият лидер Швейцария с 11 т., пред Канада - 10, Швеция - 9 и Нрвегия - 6. Чехите са 5-ти само с 5 точки.