Норвежката легенда в биатлона Оле Ейнар Бьорндален смята да сложи край на състезателната си кариера след Олимпийските игри в Сочи през 2014 г.

"Състезанията в Сочи ще бъдат последни за мен. Решил съм го", заяви Бьорндален два дни преди старта на световното първенство в Руполдинг, Германия.

За игрите в Сочи той си постави за цел да спечели медал в индивидуалния старт на 20 км.

Само преди две седмици, на 12-и февруари, в Контиолахти той записа поредната си победа от състезанията за световната купа в преследването на 12,5 км. Към момента заема 10-о място в генералното класиране.

38-годишният Бьорндален е най-успешният биатлонист в историята на спорта. За 22 години по белите писти той е шесткратен олимпийски шампион, четирикратен сребърен медалист и носител на бронзов медал от олимпиадите в Нагано, Солт Лейк Сити, Торино и Ванкувър. Оле е единственият биатлонист, спечелил четири златни медала от една Олимпиада - (тази през 2002 г).

Шест пъти е носител е на Световната купа по биатлон и е 16-кратен световен шампион. Общо до момента е триумфирал в 93 състезания за Световната купа по биатлон и веднъж в Световната купа по ски бягане.