Бразилия спечели олимпийската титла във волейболния турнир при жените. На финала в Пекин "селесао" надигра с 3:1 срещу САЩ за 96 минути игра и триумфира с първа титла на Олимпиада.

Бразилия спечели първия гейм с 25:15, но САЩ успя да се върне в мача след 25:18 във втория. В четвъртата част бразилките поведоха с 15:13, но САЩ отбеляза 3 поредни точки и направи 16:15 при второто техническо прекъсване. При атака на Мариане Щайнбрехер "селесао" поведе с 21:20 и след това отбеляза 4 точки срещу само една за американките и това се оказа достатъчно за бразилския триумф 25:21 и 3:1.

Най-резултатна в мача бе бразилката Шейла Кастро с 19 точки. Логан Том пък реализира най-много точки за САЩ - 16.

Отборът на САЩ никога не печелил олимпийска титла. Американките останаха със сребърни медали през 1984 година в Лос Анджелис и с бронзови през 1992 година в Барселона. До момента Бразилия имаше два бронзови медала - от Атланта