Бразилия успя да се класира за полуфинала на олимпийския турнир по футбол изключително трудно, след като победи Камерун с 2:0 след продължения. В 51-та минута беше изгонен Алберт Банинг от Камерун, но въпреки това африканците не позволиха на "селесао" да отбележи в редовното време. В 11-ата минута на продълженията Рафаел Сотбис отбеляза за 1:0, а Марсело оформи карайния резултат в 105-ата минута.

Белгия поднесе изненадата на турнира като победи Италия с 3:2, след два гола на Муса Дембеле. В 17-ата минута Акуафреска беше спънат в наказателното поле от Томас Вермален, който получи и червен картон. Зад бялата точка застана Джузепе Роси, който превърна отсъдената дузпа в гол. "Червения динамит ", скоро се върна в играта като в 24 минута Муса Дембеле вкара гол след пас на Том де Мюл за 1:1.

В последните минути на първата част Кевин Миралас даде преднина на Белгия. В 74-ата минута "адзурите " получиха право да изпълнят втора дузпа, след като Де Ровеер извърши нарушение срещу Паоло де Челие. Джузепе Роси отново беше точен, след като застана зад точката за изпълнение на наказателен удар.

В 79-тата минута отново Дембеле отбеляза втория си гол в срещата и по този начин донесе победата на Белгия. След това и Италия остана с 10 души след като Емилиано Вивиано получи червен картон.