Олимпийският шампион Аржентина стартира със загуба на баскетболния мъжки турнир в Пекин. "Гаучосите" отстъпиха на Литва със 75:79 (14:11, 20:19, 17:15, 28:30), в мач от група "А".

Баскетболистите на Литва водеха през целия мач, като на почивката имаха преднина от 4 точки (34:30).

1:34 минути преди финалната сирена с кош на Луис Скола Аржентина изравни за 75:75, но до края Линас Клейза реализира тройка след асистенция на Шарунас Ясикевичус, а Рамунас Сискаускас добави един наказателен удар.

Петима играчи на Литва завършиха с двуцифрен резултат като най-много точки вкара Линас Клейза (13), а 12 добави Робертас Явтокас.

За Аржентина 19 точки записа Ману Джинобили, а 15 Андрес Носиони.

Отборът на Литва неизменно е в топ 4 на последните четири олимпийски игри, като има три бронзови медала и 4-то място от Атина'2004.

Междувременно в мач от група "В", световният шампион и европейски вицешампион Испания се наложи над Гърция с 81:66 (20:16, 15:13, 27:17, 19:20) точки.

Това бе повторение на финала от Мондиал'2006 в Япония, когато Испания спечели със 70:47 точки.

18 000 зрители бяха на трубуните в залата. Сред ВИП гостите бяха бившият президент на МОК Хуан Антонио Самаранч и тенис звездата Рафаел Надал.

Испанците поведоха убедително още в началото, а най-голямата им разлика в мача бе 4 минути преди края на двубоя - 21 точки при резултат 74:53.

За Испания Руди Фернандес записа 16 точки, Хосе Мануел Калдерон 13, а Пау Гасол 11.

За бившия европейски шампион Гърция Василиос Спанулис се отчете с 15 точки, а Димитриос Диамантидис добави 14.

В последния мач от групата фаворитът САЩ излиза срещу домакините от Китай.