Олимпийският отбор на САЩ по хокей на лед вгорчи настроението на домакините на игрите във Ванкувър. Рано тази сутрин янките разбиха с 5:3 Канада в дербито на предварителна група А при мъжете. С успеха американците се класираха директно за четвъртфиналите. Кленовите листа пък ще трябва да минат през плейофи, въпреки че феновете очакват дори титла от тима, воден от звездата Сидни Кросби.

Два гола за победителите от САЩ тази сутрин отбеляза Брайън Рафалски. С по едно попадение се отчетоха Крис Дрюър, Джейми Лангенбрунър и звездата на местния Ванкувър Канъкс Райън Кеслър. Домакините изравняваха на два пъти резултата - чрез Ерик Стаал и Дани Хийтли. Недостатъчно се оказа и попадението на Сидни Кросби в57-та минута.

Успехът на янките бе изгледан на живо и от носителят на 14 олимпийски медала от летните игри Майкъл Фелпс. Плувецът е от няколко дни във Ванкувър и присъства и на предишната победа на САЩ в турнира по хокей - с 6:1 над Норвегия.