Испанецът Рафаел Надал спечели първата си титла на "Уимбълдън", след като в уникална и невиждата драма победи Роджър Федерер в пет сета - 6:4, 6:4, 6:7, 6:7, 9:7 . Срещата бе прекъсната в третия сет заради дъжд, който отложи началото на мача с около 30 минути.

Двубоят започна добре за Надал, който поведе с пробив още в третия гейм на първия сет. След това испанецът удържа сервис гейма си и поведе с 3:1. Последва силна игра на Федерар, а десетият гейм бе истинско зрелище. На няколко пъти Рафа заложи на прецизния си форхенд по правата, за да неутрализира брейкпойнт на съперника си. Успехът дойде при третата възможност и 6:4.

Федерер започна много стабилно втория сет и поведе с 3:0 с пробив. Роджър не издържа в седмия гейм, когато преднината му от пробив бе изравнена. Надал направи пробив на нула, за да стигне до 2:0 сета след ново 6:4.

В третия сет двамата си ходеха по нервите, а в третия гейм Надал се подхлъзна и удари дясното си коляно. Испанецът за момент показа, че май няма да може да продължи мача, но след оказаната му медицинска помощ излезе на корта. При 2:1 в своя полза Федерер на два пъти оспори съдийски решения и се оказа прав. Така той получи възможност за пробив, но Надал удържа сервис гейма си. Двамата тенисисти успяваха да печелят подаванията си и се стигна до 5:4 гейма, когато заваля дъжд, който принуди организаторите да прекратят мача.

След прекъсването заради дъжда се стигна до тайбрек. Федерер контролираше развоя му през цялото време и след четири аса успя да го спечели със 7:5 точки.
Четвъртият сет също стигна до тайбрек е пробиви. Надал поведе с 5:2 и имаше два сервиса, но Федерер обърна до 6:5. Испанецът пропусна два мачбола при 7:6 и 8:7, но в крайна сметка швейцарецът запази хладнокръвиие и изравни след 10:8 точки.

Петият решителен сет вървеше без пробиви, когато дъждът отново дойде.При подновяването на играта Федерер пропусна една възможност за пробив, след което се спаси от 15:40 в 11-ия гейм.

В крайна сметка обаче той допусна пробив за 7:8, а след това Надал успя да удържи подаването си, за да триумфира за първи път на "Ролан Гарос" и на "Уимбълдън" в един сезон след легендарния швед Бьорн Бьорг през 1980 година.

"Не може да се опише какво почувствах. Много съм щастлив. Това е любимият ми турнир. Винаги съм мечтаел да стигна до трофея. Винаги е много трудно да се играе срещу най-добрият тенисист в историята на тениса Роджър Федерер. Да го победя тук след пет титли и след два поредни загубени финала е фантастично. Той е най-големият шампион и е богатство за тениса", каза след финала Надал, който стана първият испанец с трофея след Мануел Сантана през 1966 година.

Федерер също отдаде заслуженото на своя опонент. "Рафа е заслужен шампион. Той наистина игра фантастично", заяви Швейцарецът и допълни, че през следващата година отново ще опита да си върне трофея.

2006 „Уимбълдън” (трева), финал, Федерер бие 6:0, 7:6 (5), 6:7(2), 6:3
2006 „Релан Гарос” (клей), финал, Надал бие 1:6, 6:1, 6:4, 7:6(4)
2006 Рим (клей), финал, Надал бие 6:7(0), 7:6(5), 6:4, 2:6, 7:6(5)
2006 Монте Карло (клей), финал, Надал 6:2, 6:7(2), 6:3, 7:6(5)
2006 Дубай (хард), финал, Надал бие 2:6, 6:4, 6:4
2005 „Ролан Гарос” (клей), полуфинал, Надал бие 6:3, 4:6, 6:4, 6:3
2005 Маями (хард), финал, Федерер бие 2:6, 6:7(4), 7:6(5), 6:3, 6:1
2004 Маями (хард), 1/32-финал, Надал бие 6:3, 6:3
Баланс: Надал води с 12:6 победи

Пътят до титлата на Рафаел Надал:
Първи кръг: 2-Рафаел Надал (Исп) - Андреас Бек (Гер) 6:4, 6:4, 7:6 (0). Втори кръг: 2-Рафаел Надал (Исп) - Ернст Гулбис (Лат) 5:7, 6:2, 7:6 (0), 6:3. Трети кръг: 2-Рафаел Надал (Исп) - Николас Кийфър (Гер) 7:6 (3), 6:2, 6:3. Четвърти кръг: 2-Рафаел Надал (Исп) - Михаил Южни (Рус) 6:3, 6:3, 6:1. Четвъртфинал: 2-Рафаел Надал (Исп) - Анди Мъри (Вбр) 6:3, 6:2, 6:4. Полуфинал: 2-Рафаел Надал (Исп) - Райнер Шутлер (Гер) 6:1, 7:6 (3), 6:4. Финал: 2-Рафаел Надал (Исп) - 1-Роджър Федерер (Швейц) 6:4, 6:4, 6:7(5), 6:7(8), 9:7