Най-сетне Рафаел Надал изигра мача си от третия кръг на „Уимбълдън". След пет прекъсвания испанският левичар успя да победи Робин Сьодерлинг от Швеция с 6:4, 6:4, 6:7(7), 4:6, 7:5 в мач, който започна в събота и продължи 4 часа и 2 минути игрово време.

В сряда срещата стартира от 2-2 сета и 4:4. При 6:5 за Рафа отново закапа над централния корт в Лондон. Съдията разреши да се играе и финалистът от 2006 година поведе с 40:15. Сьодерлинг неутрализира двата мачбола, а след това спаси и още два, преди да капитулира при петия в гейма и шести в мача. Надал се радва дълго и емоционално на победата си. На осминафиналите той ще срещне руснака Михаил Южни.

"Това бе една от най-тежките срещи в кариерата ми. С началото на третия сет на мача съперникът ми играеше все по-добре и по-добре. Допълнително ме разконцентрира и нелепо изпуснатият от мен шанс да приключа мача в три сета.

Сьодерлинг не се държа спорстменски. Когато паднах на корта, той дори не се приближи към мрежата, за да разбере какъв е проблема. Завършвайки едно разиграване с помощта на мрежата, съперникът ми дори не опита да се извини, както по принцип се прави. След мача едва ми подаде ръка", коментира Надал.

В доиграването шампионът от „Ролан Гарос" не направи нито едно излизане на мрежата и завърши мача с 5 аса, 3 двойни грешки и не характерните за него 40 непредизвикани грешки срещу 44 печеливши удара. За скандинавеца остана утехата, че наниза 20 аса и записа повече точки от победилия - 171:166.

В друг двубой, който се доиграваше третият в схемата американец Анди Родик победи Пол-Анри Матийо с 6:2, 7:5, 7:6(6). В третия сет французинът водеше с 4:1 и 5:3, но се стигна до тайбрек. В него Матийо поведе с 5:0, но загуби с 6:8.

За място на полуфиналите Родик ще спори с французина Ришар Гаске, победил сънародника си Тсонга с 6:4, 6:3, 6:4.

И четвъртият Новак Джокович продължава, но на осминафинал. Сърбинът преодоля Николас Кифер със 7:6(4) , 6:7(6), 6:2, 7:6(5). Шампионът от 2002 година в Лондон Лейтън Хюит ще играе с Джокович.