Испанецът Карлос Алкарас стартира с победа защитата на титлата си на Уимбълдън.

На Централния корт в "Ол Ингланд Клъб" настоящият шампион от "Ролан Гарос" надигра естонския квалификант Марк Лаял със 7:6(3), 7:5, 6:2 след два часа и 24 минути игра.

Григор Димитров с експресна победа в първия кръг на "Уимбълдън"

Българинът прегази сърбина Душан Лайович с 3-0 сета

Поставеният под номер 3 в схемата Алкарас срещна неочаквано голяма съпротива от 21-годишния Лаял, особено в първите два сета, в които намиращият се на 269-о място в световната ранглиста Лаял изглеждаше напълно равностоен.

Лаял първи стигна до пробив за 3:2 гейма в първия сет, но веднага след това Алкарас го неутрализира и изравни. Испанецът спечели и последните четири точки в тайбрека, за да вземе първия сет след 55 минути игра.

Вторият сет започна с пробив на Лаял за 2:0, но Алкарас успя да изравни при 2:2. Решителният момент в мача дойде при 5:5 гейма, когато естонският квалификант допусна обрат на свой сервис при преднина от 40:0. Това пречупи съпротивителните му сили и Алкарас не само взе втория сет, но в третия нямаше вече никакви колебания.

Във втория кръг шампионът за 2023 година ще играе с победителя от двойката между австралиеца Александър Вукич и австриеца Себастиан Офнер.

Към следващия етап на турнира продължава и Стан Вавринка. Швейцарският ветеран отстрани участващия с "уайлд кард" британец Чарлз Брум след 6:3, 7:5, 6:4.

Марк Лахал прикова погледите на "Уимбълдън"