Ришар Гаске стана последният полуфиналист при мъжете на Уимбълдън. Французинът победи трудно американеца Анди Родик в пет сета - 4:6, 4:6,
7:6 (2), 7:6 (3), 8:6.

По този начин за място на финала Гаске ще спори с швейцарския ас и лидер в световната ранглиста Роджър Фердерер (Швейцария), който по-рано днес спечели своя 1/4-финал срещу Хуан Карлос Фереро след 7:6 (2), 3:6, 6:1 и 6:3.

В най-интересния двубой от четвъртфиналната фаза Гаске успя да надделя над Родик, след като губеше с 0:2. Американецът взе първите два сета с по 6:4 и, стигайки до тайбрек в третия, се виждаше вече победител.

Родик имаше 18 поредни спечелени тайбрека, но сега претърпя загуба не само в третия сет, но и в четвъртия също след дълга игра, съответно на 2 и 3 точки.

В решаващия пети сет играта вървеше гейм за гейм до 7:6 за Гаске, когато той успя да направи пробив в подаването на Родик при първия мачбол за спечелване на срещата.

Така за първи път в кариерата си 21-годишният французин намери място сред най-добрите четири на Уимбълдън. Негов съперник за влизане на финала обаче ще се световният номер 1 и четирикратен пореден шампион тук Роджър Федерер.