Номер 1 в света Ана Иванович отпадна в третия кръг на Уимбълдън след загуба от китайката Цзе Чжън с 1:6, 4:6. Сръбкинята, поставане под номер 1 в схемата, се измъкна с голяма доза късмет в предишния си мач срещу французойката Натали Деши, когато спаси два мачбола, но този път нищо не можа да й помогне. Иванович, шампионка от Откритото първенство на Франция, направи много непредизвикани грешки и бе надиграна от 133-а в световната ранглиста китайка.

Чжън спечели първия сет с 6:1 за 30 минути, а втория взе с 6:4 за 42 минути. Поставените в основната схема рускини Светлана Кузнецова и Анна Чакветадзе преодоляха своите съпернички и продължават в следващия кръг. Четвъртата в схемата Светлана Кузнецова (Русия) направи подарък за рождения си ден, като надигра Барбора Стрицова (Чехия) с 6:2, 6:4, а Чакветадзе, осма в схемата, се наложи над сънародничката си Евгения Родина (Русия) с 6:4, 6:3.

Чехкинята Никол Вайдишова, четвъртфиналистка на Уимбълдън за 2007 година, взе втората си жертва от Австралия, като победи Кейси Делакуа с 6:2, 6:4. Срещата бе прекъсната във втория сет при 4:3 за Вайдишова заради дъжд, но при подновяването чехкинята довърши работата си и отстрани Делауа.

Във втория кръг Вайдишова се наложи над друга австралийка - Саманта Стосър. Американката Серена Уилямс, шеста в схемата и двукратна победителка на Уимбълдън, се справи със съпротивата на Амели Моресмо. Уилямс измъкна трудно първия сет със 7:6 (7:5), когато и двете демонстрираха първокласен тенис. Във втория американката поведе с 5:0 и спечели с безапелационното 6:1.