След 21 поредни победи италианският Трентино Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, допусна загуба на Световното клубно първенство по волейбол, което се провежда в Бетим (Бразилия).

Това всъщност е първата загуба в петото участие на четирикратните носители на трофея. В мач от груповата фаза момчетата на наставника Роберто Серниоти отстъпиха на шампиона на Южна Америка - аржентинския UPCN (Сан Хуан) с 2:3 (25:22, 23:25, 22:25, 25:16, 13:15).

Трентинци изпуснаха великолепна възможност в петия гейм, когато поведоха с 8:5, но не можаха да задържат преднината. Волейболистите на UPCN успяха даже да поведат при 11:9 след две грешки в атака на българския диагонал. Италианците моментално изравниха при 11:11 след бърза атака през центъра и ас на Емануеле Бирарели. В крайна сметка UPCN измъкна трудно гейма с 15:13 след сервис в аут на Алешандре Ферейра и страхотна блокада на Жуниор срещу Цецо Соколов, а с това и мача с 3:2.

Над всички за трентинци отново бе Цветан Соколов със страхотните 33 точки (5 блока, 4 аса и 57% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха. За тима на UPCN центърът Хосе Хорхе Сантос - Жуниор завърши с 20 точки (3 блока, 1 ас и 76% ефективност в атака), а Тео Лопеш добави още 14 точки (1 блок, 3 аса и 38% ефективност в атака) за победата.

Така трентинци имат 4 точки след 1 победа и 1 загуба и са с реални шансове за класиране на полуфиналите. За целта Цецо Соколов и компания трябва да победят японския Панасоник Пантърс (Хираката) в последната си среща. От друга страна аржентинците от UPCN са с 5 точки след 2 победи от 2 мача и са почти сигурни полуфиналисти, но за да бъдат на 100% във финалната четворка трябва да спечелят поне два гейма срещу иранския Калех (Амол). Двубоите UPCN - Калех и Тренто - Панасоник Пантърс са утре вечер (18 октомври) съответно от 20,00 и 02,00 часа през нощта срещу събота българско време.