Вчера се изиграха осминафиналните мачове на Европейското първенство по волейбол за жени в Германия и Швейцария.

В очаквания с голям интерес мач Италия не даде никакви шансове на Полша и я разгроми с 3:0 (25:22, 25:22, 25:13). Трябва да припомним, че именно след загуба от Полша започна лошата серия на българския национален отбор в група D и последвалото отпадане от турнира.

В залата в Цюрих за Италия силен мач направиха Валентина Диуф (43 % в атака) и Каролина Костагранде (1 ас, 6 (!) блокади, 36 % в нападение), които записаха по 15 точки. 11 добави Индре Сорокаите (2 аса, 36 % в атака).

Турция също се класира безпроблемно на четвъртфинал след категоричното 3:0 (25:16, 25:13, 25:17) над отбора на Беларус. Най-полезна за турския тим стана Седа Толатлиоолу със страхотните 20 точки (5 блока, 63% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане), а Бахар Тьоксой добави още 14 точки (5 блока, 2 аса и 70% ефективност в атака) за победата.

Другите два мача предложиха много емоции и завършиха с петеймови победи.

След близо два часа игра Хърватия успя да се промъкне на четвъртфиналите като се наложи над Холандия с 3:2 (23:25, 25:11, 22:25, 25:23, 15:11).

Хърватия се класира на четвъртфиналите след като в драматичен осминафинален плейоф се наложи с 3:2 (23:25, 25:11, 22:25, 25:23, 15:11) за близо два часа - 113 минути. Пред 3200 зрители в залата в Хале, Германия, най-резултатна с 22 точки стана Мира Топич (3 аса, 2 блокади, 39 % в нападение). Хърватките превъзхождаха съперничките си най-вече в началния удар като забиха 13 аса (4 от Ивана Милош) срещу само 6 за Холандия. Холандките пък бяха по-добри на блокада - 19 срещу 12, но това не се оказа достатъчно за успеха.

В последния четвъртфинал Франция направи уникален обрат срещу Чехия и спечели с 3:2 (20:25, 9:25, 25:23, 25:23 и 20:18). Чехкините, които ни отстраниха след като направиха обрат в мача срещу нас, този път не можаха да удържат аванса си. Нищо не предвещаваше такъв край след като те спечелиха първия гейм на 20, а втория на 9!!! В следващите три обаче французойките показаха по-здрави нерви и успяха да ги спечелят с минимална разлика след много оспорвана игра.

За Чехия това бе трети мач на Европейското, който завършва в пет гейма, след като в група D спечели след тайбрек срещу Полша и България. Този път обаче петгеймовият мач не бе с щастлив завършек за момичетата на италианския селекционер Карло Паризи.

Победителките в осминафиналните двубои ще се срещнат със спечелилите четирите групи, които се класира направо за четвъртфиналите.