Женският национален отбор на България по волейбол загуби предпоследната си среща в група "B" на Европейска лига. В "Арена Самоков" българките отстъпиха пред отбора на Чехия с 1:3 (26:28, 12:25, 25:18, 20:25) след 103 минути игра, а с това сдадоха и лидерската си позиция във временното класиране.

Селекционерът на българския отбор Драгутин Балтич започна мача със състав: Диана Ненова, Емилия Николова, Ева Янева, Добриана Рабаджиева, Христина Русева, Страшимира Филипова и либерото Мария Филипова.

Окрилени от драматичния си успех в първата част след 28:26, гостенките започнаха да трупат аванас още от началото на втория.

Това принуди Балтич да ползва и двете си почивки още преди второто техническо прекъсване и да потърси решение в смяната на Янева с Елица Василева и на Ненова с Лора Китипова. Въпреки това, противникът продължи да доминира и достигна до разгромното 25:12 в края на частта.

Василева и Китипова започнаха третия гейм в основната седморка. Това вече даде резултат и южноевропейките наложиха своя ритъм на игра. След като поведоха с голяма разлика, последва леко отпускане, но с добри изяви на Рабаджиева в края на частта, затворихме при 25:18 в наша полза.

В следващия гейм Чехия отново пое инициативата, въпреки че Балтич остави в игра същите седем състезателки. Момичетата от централна Европа, водени от своя диагонал Анета Хавличкова, натрупаха разлика. Ненова се върна в игра на мястото на Китипова, а Мария Каракашева замени Николова. Най-успешнo обаче се оказа влизането на центъра Цветелина Заркова. Това не бе достатъчно за обрат. Волейболистките на Шилер продължиха с по-настоятелната си игра и взеха гейма с 25:20 и мача с 3:1.

Анета Хавличкова стана топреализатор на мача с 22 точки за победителките. За домакините Добриана Рабаджиева записа 15. Така група "B" вече има нов лидер. Чехия изпреварва България с 1 точка на върха на класирането преди последните мачове в групата утре.