Дамският национален отбор на България по волейбол спечели много важна победа срещу Чехия с 3:1 (18-25, 26-24, 25-16, 25-21). Успехът на момичетата на Иван Сеферинов е много важен и те вече са на победа от класиране за световното първенство в Япония догодина.

Волейболните "лъвици" стартираха с победа срещу Словения в Ротердам

Българките сами си направиха мача труден

Мачът може да бъде разделен на две половини. Първата до резултат 20-18 за Чехия във втория гейм. И втората след това.

Иван Сеферинов избра следния стартов състав: Добриана Рабаджиева (15 точки), Лора Китипова, Христина Русева (9 точки), Емилия Димитрова (15 точки), Елица Василева 19 точки), Страшимира Филипова (3 точки), либера Мария Филипова (при сервис) и Русена Сланчева (при посрещане).

Българките изиграха безобразно първия сет, направиха 10 грешки и го загубиха на бързо за 23 минути с 18-25.

Снимка 309079

Източник: cev.lu

Втората част се оказа решаващата в мача. Сеферинов смени разпределителките. На мястото на Лора Китипова той вкара в игра Диана Ненова (3 точки). За известно време Нася Димитрова (1 точка) замени Страшимира Филипова. Чехкините водеха с малка разлика през по-голямата част от времето. При 20-18 за тях Иван Сеферинов взе почивка и успя да внесе нужните корекции. Нашите успяха да обърнат до 23-21, но допуснаха три последователни блока и бяха притиснати до стената да изостанат с 0:2 гейма. Те все пак намериха сили да спечелят частта с 26-24 за 32 минути.

В третия гейм "лъвиците" показаха класата и разпиляха чехкините. Нашите поведоха от самото начало и с мощна атака и добра защита спечелиха с 25-16 за 27 минути.

Чехкините не се дадоха без бой и оказаха сериозна съпротива в последната четвърта част. Българките поведоха с 10-7, но след това допуснаха обрат и при 17-19 Сеферинов отново се наложи да ги вика на инструктаж. За щастие в последните точки концентрацията беше на много високо ниво и воелйболистките на Чехия бяха предизвикани да направят поредица от грешки. Победната точка беше след начален удар изпълнен в аут. В последния гейм българките направиха само 2 грешки, докато техните противнички се отчетоха с 12!

Снимка 309080

Отново сервисите на младата булка Емилия Димитров бяха най-качествени. Тя изпълни 21 начални удара. Христина Русева застана с топката зад линията 17 пъти.

Победата е много важна и на практика изкара чехкините от борбата. Сега ключов ще бъде мачът в събота с Белгия, когато се очаква да се определи кой ще придружи Холандия в Япония.

Утре от 15:30 часа е мачът с Гърция, за който като че ли днес се беше подготвил Иван Серафимов. Тогава част от титулярките може би ще могат да си починат.