Отборът на САЩ спечели и второто издание на волейболната дамска "Лига на нациите". Американките се наложиха в зрелищен финал над Бразилия с 3-2 (20-25, 22-25, 25-15, 25-21, 15-13). Двубоят се игра в китайския град Нанжин и повече от 2 часа и половина държа в напрежение повече от шестте хиляди зрители, които го наблюдаваха.

Юношеските волейболни национали защитиха балканската си титла

Двубоят се игра пред 800 зрители в столичната зала "Христо Ботев"

В първите два гейма, противно на очакванията, доминираха бразилките. Те изграждаха непреодолима блокада, а Габрилеа Гимараеш и Наталия Перейра бяха неотразими в атака. В средата на втората част капитанката Наталия Перейра получи разтежение и трябваше да напусне. Това направи атаката на Бразилия предвидима, въпреки добрата игра и на Лорен Тейшейра.

Американките постепенно взеха инициативата, водени от левичарката Андреа Дрюс, отбелязала 33 точки. Въпреки колебанията на Келси Робинсън, която редуваше отлични атаки с грешки, САЩ успяха да вкарат двубоя в тайбрек.

В решителната част Бразилия поведе в началото, но след отлична игра в защита САЩ достигнаха до три мачбола при 14-10. При третия наставникът на САЩ Карч Кирали прекъсна играта, претендирайки за докосване на антената от бразилска волейболистка. Това се оказа вярно и след видеоповторение срещата завърши при 15-13.

Снимка 432798

Източник: fivb.org

В мач за третото място резервите на Китай победиха Турция с 3-1 (25-23, 25-15, 20-25, 25-20). Домакините на финалите, малко неочаквано след като спечелиха редовния сезон, заложиха на резервния си състав в последните мачове. Туркините бяха победили същия съперник в сряда с 3-1 гейма.

Полша и Италия се класираха на пето място. В турнира участва и България, която се класира на последнота 16-та позиция и отстъпи мястото си за следващия сезон на Канада.