Българският национален отбор по волейбол вече е на 14-то място в официалната класация на ФИВБ. Момчетата на Пламен Константинов се представиха добре в тазгодишното издание на Световната лига и с деветото си място добавиха 30 точки.  Те имат общо 68 точки. Останалият актив е 36 точки от Световното първенство през 2014-а година и 2 точки от олимпийските квалификации за Рио де Жанейро.

Волейболистите на Белгия и Естония останаха непобедени в световната квалификация

Турнирът в Кортрийк ще излъчи един финалист на Мондиала

Пред България са два по-слаби тима като спечелилият вчера първенството на Азия отбор на Япония и африканският шампион Египет. Те имат сериозен точков актив от два турнира, в които "лъвовете" не участваха - Световната купа и Олимпийските игри.

На първо място е Бразилия с 315 точки. Олимпийските шампиони имат 100 точки от Рио 2016. Те са близо до максимума от 350 точки. Втори е САЩ с 270 точки, а трета Полша с  262 точки. Русия и Италия разделят четвъртото място с по 240 точки. По-нататък са 7. Аржентина 168 точки, 8. Иран 157 точки, 9. Франция 150 точки, 10.Германия 90, 11. Сърбия 85 точки.

Ранглистата се формира от последните издания на турнирите провеждани от ФИВБ - Олимпийски игри, Световно първенство, Световна купа и Световна лига. Шампионът от Световната лига получава 50 точки, а в останалите турнири победителят добавя 100 точки. Тази класация определя местата на, които се поставят отборите при теглене на жребий.

Например отборът на Германия ще падне с много места догодина след Световното първенство, след като не се класира за Мондиала. Германците имат 90 точки, 80 от които са от бронзовия медал спечелен в Полша през 2014-а година.