Мъжкият национален отбор по волейбол се разправи с тима на Куба, побеждавайки с 3:0 гейма (25:20,25:22, 25:21 точки) за по-малко от час и половина, във втория мач между двата тима от група "Д" на Световната лига.

Пред около 2000 зрители в зала "Сиудад Депортиво" в Хавана момчетата на Мартин Стоев не оставиха никакви шансове на кубинските волейболисти, надигравайки ги тотално.

За отбора на Куба това е първа загуба от началото на настоящото издание на Световната лига.

След равностойно начало в първия гейм, в средата на частта българите дръпнаха с шест точки, като в крайна сметка взеха гейма с 25:20 точки.

Във втората част волейболистите ни продължиха със силната си игра, като от самото начало поведоха в резултата. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за тима ни, а второто при 16:13 точки. Краят на гейма дойде при 25:22 точки.

В третия гейм кубинците окончателно се предадоха. От самото начало момчетата на Мартин Стоев дръпнаха, като поведоха с 8:3 точки и не допуснаха намаляване на разликата. Краят на гейма, а с това и на мача, дойде при 25:21 точки.

Въпреки чистата победа обаче българският отбор, който загуби първия мач срещу кубинците с 1:3 гейма, продължава да е втори в класирането в групата. Причината за това е, че въпреки че имаме един спечелен гейм повече от кубинците - 16 срещу 15 в наша полза, подреждането в групата се определя от коефициента на спечелените точки. По този параметър основните ни съперници водят с 1,178 срещу 1,119 за нас.

"Успяхме да покажем играта си и заслужено победихме. Затруднихме ги в елементите, на които те разчитат, и спечелихме мача.

Успехът е важна крачка по пътя към финалите в Москва. Все пак имаме мачове с тях и във Варна ", коментира пред радио "Гонг" веднага след мача капитанът на отбора ни Пламен Константинов.

През уикенда националите ни приемат във Варна тима на Южна Корея.

Съставът на България

Евгени Иванов, Христо Цветанов, Андрей Жеков, Матей Казийски, Владимир Николов, Теодор Салпаров (либеро) и Пламен Константинов.

Временно класиране в Група "Д"

Точки  П/З Спечелени/загубени точки/Коеф. Спечелени/загубени геймове/Коеф.

1 Куба          11      5-1   482-409       1,178          15-5                 3.000

2 БЪЛГАРИЯ11     5-1    481-430        1,119           16-4                 4.000

3 Корея         8      2-4    476-484        0,983           8-13                 0.615

4 Египет        6      0-6     356-472        0,754           1-18                 0.056