Волейболните ни национали се върнаха на лидерската позиция в предварителна група "D", след като се разправиха с домакина Аржентина с 3:0 гейма (25-19) (25-18) (25-13) във втория си сблъсък в южноамериканската държава от програмата на Световната лига.

След труден успех с 3:2 гейма в първи мач в Сан Хуан, днес момчетата на Мартин Стоев не оставиха място за съмнение в превъзходството си и на практика си гарантираха място на финалите в надпреварата в Полша.

С тази "чиста" победа „лъвовете” се завърнаха на върха в групата с актив от шест победи от шест мача и по-добра точкова разлика от втория - Полша.

Пред полупразната зала "Естадио Аудо Кантони" нашият тим спечели безпроблемно първия гейм с 25:19. Още от самото начало момчетата ни тръгнаха добре и взеха 2 точки преднина, които запазиха до първото техническо прекъсване при 6:8.

След това третите в света продължиха със стабилните си изяви на блок и разликата набъбна на 4 точки. Втората пауза дойде при 12:16, а когато дефицитът на домакините стана 5 точки при 14:19, наставникът на Аржентина Джон Уриарте използва правото си на второ прекъсване. До края на частта „гаучосите” опитаха да съкратят преднината, но това така и не им се отдаде.

Много добри изяви край мрежата в първия гейм демонстрира центърът на Лукойл Академик Николай Николов, който реализира 4 точки в тази част. За бомбения си сервис напомни и Матей Казийски, а силата си в атака показа Тодор Алексиев. За разлика от вчерашния мач, Жеков демонстрира прецизност при организирането на играта, а Владимир Николов бе най-резултатен в първия гейм със 7 точки.

Втората част българските волейболисти започнаха дори по-вихрено и бързо дръпнаха напред при 1:4, за да дойде първата техническа пауза при 4:8 точки.

В основата на добрата ни игра в тези минути стоеше чудесното посрещане, а либерото ни Теодор Салпаров имаше 100%-ова успеваемост при насочването на топката към Жеков при посрещането на противниковия сервис.

Комфортният аванс при 11:17 даде възможност на Мартин Стоев да включи в игра нападателя на Левски Сиконко Методи Ананиев, който зае мястото на Тодор Алексиев.

Първите две изпълнения на начален удар от страна на аржентинците бяха насочени именно към Ананиев с цел да бъде разколебан. Малко по-късно в игра влезе и Красимир Гайдарски, заменил Христо Цветанов, а в края точка в актива си от блокада записа и Костадин Стойков. Именно той отбеляза и последната точка в срещата. По този начин волейболистите ни дадоха само 18 точки на домакините във втората част.

В третия гейм на терена имаше само един състав – този на България. След равностойни първи 2-3 минути, нещата си дойдоха по местата. Волейболистите ни бързо направиха разликата 3 точки, а първата техническа пауза дойде при 5:8 за нашия състав. Пасивът за домакините започна да нараства главоломно, а при 9:15 Джон Уриарте поиска втори таймаут.

Красноречив е фактът, че докато бившият национал на южноамериканската страна разпалено наставляваше възпитаниците си, Мартин Стоев дори не отиде при събралите се до страничната линия български волейболисти.

Малко по-късно на полето се появи и Владислав Александров, като по този начин в игра влязоха всички състезатели, дошли в Аржентина. Без точка в актива си от трикольорите останаха единствено либерото Теодор Салпаров и влезлият в края на заключителната част разпределител на ЦСКА Иван Зарев.

До края на срещата за младия състав на домакините остана единствено да брой блокадите, записани от нашия състав, като с добър синхрон при този елемент се отличи двойката на българските Лукойл Академик и Левски Сиконко Николай Николов – Методи Ананиев.

„Кариоките” останаха само с 13 точки в гейма, а с това и категорично приключиха надеждите им за класиране напред, тъй като допуснаха шестото си поражение.

Много силен мач за състава ни направи Владимир Николов, като диагоналът стана и най-резултатния състезател в срещата със 17 точки. За сравнение най-много точки за съперника реализира Густаво Шолтис – 6.

Сега на националния ни отбор му предстои отново дълго пътуване до Китай, където в края на седмицата излиза срещу домакините.

Стартовите състави на двата тима:
България: Цветанов 2, Н. Николов 9, Жеков (к) 2, В. Николов 17, Казийски, Алексиев 4, Салпаров – либеро (Гайдарски 3, Ананиев 5, Стойков 2, Александров 1, Зарев)

Аржентина: Шолтис 6, Де Секо 3, Кончина 4, Ашемашер 5, Джакета 3, Ернандес 4, Меана – либеро (Степаненко 1, Чавес 1, Окампо 1)

Рефери: главен - Дейвидсън (Канада), помощник - Гаспари (Италия)