Победителят в европейската Шампионска лига по волейбол Зенит (Казан) с Теодор Салпаров започна с бърза победа участието си на световното клубно първенство, което стартира вчера в бразилския град Бетим. Руснаците разгромиха шампиона на Африка - египетския Тала'еа Ел-Геиш (Кайро) с 3:0 (25:14, 25:19, 25:15) в първия си мач от Група А.

От началото на първия гейм Зенит показаха, че приемат сериозно мача и след силни изяви на Вилфредо Леон и Матю Андерсън смачкаха съпротивата на египетския тим. Така казанци спечелиха спокойно първия гейм с 25:14. Отборът на Тала'еа Ел-Геиш подобри малко представянето си във втората част, но все пак загуби с 19:25. В третия гейм момчетата на Владимир Алекно отново бяха на максимума си - 25:15 и 3:0 за 71 минути игра.

Най-полезен за Зенит стана Максим Михайлов с 11 точки (3 блока, 1 ас и 64% ефективност в атака), а кубинската звезда Вилфредо Леон добави още 9 точки (2 блока, 1 ас, 55% ефективност в атака) за победата. Теди Салпаров игра много стабилно цял мач и завърши с 50% позитивно и 43% перфектно посрещане. За тима на Тала'еа Ел-Геиш Ахмед Абделхай се отчете с 10 точки.

Във втората си среща на първенството Теди Салпаров и съотборниците му ще излязат срещу клубния шампион от 2015 година - бразилския Сада (Крузейро). Двубоят ще бъде повторение на финала от миналата година, който казанци загубиха с 1:3 гейма.

В другия мач от групата настоящият шампион бразилският Сада Крузейро надигра тайванския Тайчун Банк с 3:0 (25:10, 25:16, 25:13).

В мач от група В шампионът на Аржентина UPCN (Сан Хуан), в който играе българският диагонал Николай Учиков се наложиха категорично над домакините от Минас Тенис Клуб (Бело Оризонте) с 3:0 (25:22, 25:18, 25:18).

Ники Учиков игра стабилно цял мач за UPCN и стана най-полезен с 12 точки (2 блока, 2 аса и 36% ефективност в атака), а Мартин Рамос добави още 11 точки (3 блока, 1 ас и 88% ефективност в атака) за победата. За тима на Минас кубинецът Йордан Бисет завърши с 14 точки.

Във втория си мач на първенството Учиков и компания ще играят с другия аржентински гранд Персонал (Боливар), където пък играе българския посрещач Тодор Алексиев.

Другите два отбора в групата са аржентинският гранд Персонал (Боливар) и 4-кратните клубни шампиони от Трентино Волей.