По време на завършилото в събота 18-то дамско Световно първенство по волейбол бяха подобрени няколко рекорда. Сърбия спечели първа Световна титла в историята след драматичен успех на финала срещу Италия с 3-2 гейма.

Всички медалисти от дамските Световни първенства по волейбол

Сърбия с историческа първа титла

19-годишната Паола Егону реализира общо 324 точки в 13-те мача, изиграни от вицешампиона Италия. Досегашното най-добро постижение беше на доминиканката Бетания де ла Круз от 214 точки постигнати преди четири години в Италия. През 2006 и 2010 години туркинята Неслихан Демир отбеляза 217 и 225 точки. През 2002 година кубинската легенда Юмилка Руис стана топреализаторка с 217 точки. Егону отбелза в полуфуналния мач с Китай 45 точки.

Най-полезната волейболистка на първенството Тияна Бошкович показа забележителна ефективност от 53.66%. Тя завърши точкова 176 атаки от 328 вдигнати ѝ топки. Това постижение е далече от рекорда на рускинята Елизавета Тишченко от 2002 годиа - 65.03% (106 точки от 163 атаки).

Волейболистиките на Доминикана реализираха 16 аса срещу Куба. Русия през 2002 година и Холандия през 2010 година имат по 15 директни точки в един мач.

Снимка 383882

Източник: fivb.org

Холандия и Япония изиграха най-дългия мач в историята. "Лалетата" победиха домакините с 3-2 гейма след 2 часа и 38 минути. Преди четири години Доминикана се наложи над Германия с 3-2 за 2 часа и 27 минути.

Волейболистките от Доминикана победиха Кения с 25-5 в един от геймовете. До сега Перу през 2006 година даде само 6 точки в един гейм срещу Египет. Същото стори Хърватия през 2014 година срещу Тунис.

Снимка 383883

Бившите световни шампионки от САЩ спечелиха най-краткия гейм в историята. Те имаха нужда само от 14 минути за 25-11 срещу дебютанта Тринидад и Тобаго. През 2002 година имаше три гейма с дължина от 15 минути - България - Чехия 25-9, Италия - Япония 25-9 и Русия - Пуерто Рико 25-8.

В първенството бяха изиграния 103 мача и общо 354 гейма. В тях бяха имаше 48,021 разигравания за 159 часа и 54 минути.