Отборът на Сърбия постигна безапелационна победа над Италия с 3:0 (25:14, 28:26, 25:18) в четвъртфинален мач от Европейското първенство по волейбол за жени в Германия и Швейцария. След като актуалните шампионки на континента започнаха участието си на турнира с драматична загуба от България с 2:3, те постигат вече трета поредна победа, която ги класира на полуфиналите.

Мачът срещу подмладения състав на Скуадра адзура започна отлично и сръбските волейболистки набързо поведоха с 12:1. След смазващия първи гейм италианките се опитаха да се върнат в мача, като до края на втората част водеха в резултата, но липсата на опит си каза думата и Сърбия поведе с 2:0. В третия гейм сръбкините доминираха и затвориха леко мача с 3:0.

Със 17 точки най-резултатна стана звездата на Сърбия Йована Бракочевич (1 ас, 2 блокади, 39 % в нападение). 14 добави съотборничката й Милена Расич (3 аса, 4 блокади, 64 % в атака). За Италия 14 точки направи Валентина Диуф, с 10 остана Индре Сорокаите.

За влизане във финала Сърбия ще срещне отбора на Русия.

Рускините също не срещнаха особена съпротива от Турция и спечелиха  с 3:0 (25:20, 25:23, 25:19) за 81 минути в друг четвъртфинален двубой, игран в немския град Хале.

18 точки за Русия реализира Наталия Обмочаева (5 блокади, 39 % в нападение), а 16 добави съотборничката й Татяна Кошелева (1 ас, 52 % в атака). Силно игра и Юлия Морозова, която направи 8 точки, от които 6 блокади (25 % в нападение). За Турция най-много точки записа Нешлихан Дарнел, която заби 18 (2 аса, 2 блокади, 42 % в атака).

Женският национален отбор на Белгия постигна историческа победа в драматичен мач срещу отбора на Франция с 3:2 (22:25, 25:23, 21:25, 25:20, 15:9). Така за първи път белгийките се класират за полуфинал на европейско първенство.

Отборът на Белгия показа, че се намира в голям подем след като в Европейската лига игра финал във Варна и си спечели квота за Световното Гран При през следващия сезон.

Мачът беше повторение на срещата от предварителната група, която обаче белгийките спечелиха сравнително по-лесно с 3:1. За французойките това беше трети пореден петгеймов двубой. На осминафинала те елиминираха Чехия след обрат от 0:2, а преди това надделяха с 3:2 над Швейцария.

За Белгия 18 точки реализира Шарлот Лейс (3 аса, 6 (!) блокади, 21 % в нападение), а 16 добави Елс Вандестеене (1 ас, 3 блокади, 30 % в атака). За Франция 18 точки заби Астрид Супли (2 аса, 3 блокади, 36 % в нападение), а с 14 остана Кристина Бауер (4 блокади, 32 % в атака).

На полуфинала Белгия ще срещне домакина Германия, който без проблем се справи с Хърватия с 3:0 (25:23, 25:23, 25:18) за 81 минути.

Полуфиналите и финалите на Европейското първенство са в Берлин в петък и събота.