Мъжкият волейболен отбор на Полша отново е световен шампион по волейбол. Възпитаниците на Витал Хейнен победиха на финала игран в Торино Бразилия с 3-0 (28-26, 25-20, 25-23) и за трети път са на върха след 1974 и 2014 години.

Поляците имаха пълно превъзходство във финала над възрастния тим на Бразилия. Те играха много силно на блокада, а вездесъщите Бартош Курек и Михал Кубяк бяха почти безпогрешни в атака. Курек, критикуван постоянно от медиите, показа, че е най-добрият играч на първенството и завърши с 24 точки. Кубяк, който не се отличава с висок ръст винаги беше на мястото си в трудни ситуации и наниза 19 точки.

Снимка 381105

Източник: fivb.org

Бразилците изоставаха значително и в трите гейма. В първия те успяха да се закачат за 24-24 след хубави начални удари, но след това не можаха да вкарат свестен сервис. Във втората част и до средата на третата доминацията на Полша беше тотална, а бразилците приличаха на начинаещи, макар и възрастни волейболисти.

В последната част резултатът стигна до 15-7 и поляците вече празнуваха. Бразилците опитаха за последно да направят обрат и след много смени успяха да намерят оптималната си шестица. Те намалиха до 23-24, но при последната точка посрещането на поляците беше перфектно и те заслужено затвориха мача след 1 час и 41 минути игра.

Уолас де Соуза беше най-резултатен за Бразилия с 14 точки, а Дъглас Соуза завърши с 11 точки.

Снимка 381104

Така Полша, която след мача с България на 18 септември и изигра само един силен гейм с Италия, за да се класира за полуфинал отново е на върха на планетата. Със сигурност двата мача със Сърбия ще бъдат забравени, защото в историята остават победителите.

Бразилия успя в характерния си стил да стигне до финал, но с тим съставен изцяло от ветерани трудно можеше да се противопостави на мощната и задружна игра на поляците.

В мач за третото място САЩ победи Сърбия с 3-1 (23-25, 25-17, 32-30, 25-19). Това винаги е двубой на разочарованите и в него имаше както много добри изпълнения, така и много грешки. Американците повече искаха бронзовите медали и ги получиха.