Националният отбор на България по волейбол спечели пета поредна победа в Световната лига.

Играчите на Силвано Пранди записаха лесен успех с 3:0 над Южна Корея (25:23, 25:20, 25:16) в първия си домакински мач в Лигата.  Така след победите над същия съперник като гост и "чистите" успехи над Холандия, "лъвовете" са на второ място в групата си, с 16 точки, само с 1 по-малко от лидерите Бразилия. "Селесао" надви днес "лалетата" с 3:1 в Ротердам. Холандците са трети само с 9т.

Почивка в този мача с корейците нашият капитан Владимир Николов. Без него започнахме малко колебливо и позволихме на азиатците да ни поведат с 1:6 в първия гейм. Постепенно обаче нещата си дойдоха по местата и иравнихме - 19:19, преди да затворим гейма с 25:23.

Именно първата чатс бе и най-трудната в мача за България. Във втория гейм играчите на Пранди нямаха особени проблеми и го спечелиха с 25:20. Това окончателно пречупи иначе бойкия дух на корейците и те се предадоха. Третият гейм бе само формалност и Казийски и компания го взеха с 25:16.

Вторият мач с Южна Корея е утре, отново във Варна и със същия начален час - 19:00.

Състав на България:

6. Матей Казийски, 13. Тодор Салпаров - либеро, 12. Виктор Йосифов, 15. Тодор Алексиев, 19. Цветан Соколов, 18. Николай Николов, 3. Андрей Жеков (Методи Ананиев).

Как се разви мачът:

Първи гейм

Корейците почват меко казано добре. Те дръпнаха с 6:1, което принуди Силвано Пранди да поиска прекъсване. Първата техническа пауза идва при 8:3 в полза на азиатците, които определено показват много добра игра до момента.

Нашите се събудиха. Атаките през центъра се получават и българите скъсиха преднината до 2 точки - 8:10 за азиатците. Втората техническа пауза идва при резултат 16:14 в полза на Южна Корея. Виктор Йосифов и Цветан Соколов са най-резултатни за нашите до момента с по 5 точки. Резултатът вече е равен - 19:19. Нашите за първи път поведоха при 22:21. Оттук нататък нашите нямаха проблем - 25:23 за "лъвовете".

"В началото не играхме добре в нападение и затова се получи спадът. След това момчетата показаха на какво са способни. Цецо Соколов и Алексиев играят добре. Матей има още какво да даде. В оставащите 2 гейма ще видим много по-добра игра, особено на блокада. Пранди опитва да види всичките си играчи в действие. Сега пробва различни варианти. Цецо Соколов има голямо израстване в Италия. Очаквам две победи с по 3:0 срещу корейците," сподели легендата Любо Ганев пред БНТ.

Втори гейм

Нашите започнаха убедително втория гейм и без проблеми поведоха с 8:5 до техническата пауза. Тимът на Пранди играе все по-освободено. Нашите мачкат корейците и вече водят с 14:9. Методи Ананиев замени Матей Казийски. Капитанът на нашите в този мач получава почивка.  Втората техническа пауза идва при 16:11 за България.

Българите дръпнаха с 19:12, което веднага принуди треньора на корейците да поиска прекъсване. Това помогна на Корея да намали до 17:20.

Българският тим се стегна и след блокада на Йосифов стигна до 22:18. В крайна сметка нашите спечелиха и тази част с 25:20

Най-резултатни за нашите засега са Цветан Соколов и Тодор Алексиев. Двамата имат общо 24 точки.

Трети гейм

Добро начало за нашите в третия гейм. Водим с 8:4 преди първото техническо прекъсване. От Ротердам обаче идва новината, че Бразилия е победила Холандия с 3:1, което не е добре за нашите.

Президентът на родната федерация инж. Лазаров обяви, че България ще кандидатства за домакинство на един от квалификационните турнири за Олимпиадата в Лондон.

Според Лазаров, поне един от тези турнири ще бъде в Япония.

Мачът върви чудесно за нашите - 12:7.

Две поредни точки за Корея. Казийски не сполучи с атаката си. Нашите обаче продължиха да играят спокойно и второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:10 за играчите на Пранди. Геймът се развива чудесно за нас.

Резултатът е вече 19:12 за нас и треньорът на корейците поиска прекъсване. И азиатците обаче усещат, че мачът се доиграва.

22:15. Мачът почти приключи, въпросът е само колко точки още ще направят гостите, преди да загубят.

25:16!! Печелим безпроблемо последния гейм и мача с 3:0!!!