Пирин Балканстрой (Разлог) започна неуспешно участието си в турнира в Лозана за Купата на Европейската волейболна конфедерация за мъже.

В първия си мач състезателите на Любо Герасимов отстъпиха пред фаворита Халкбанк Истанбул с 0:3 гейма (20:25, 16:25, 21:25) и се заковаха на дъното във временното класиране.

В другия мач от потока домакинът Лозана се наложи много трудно над австрийския Хипо Клагенфурт с 3:2 (25:27, 25:21, 24:26, 25:13, 15:7) гейма.

По регламент напред в турнира продължава само първият в крайното класиране. Пирин Балканстрой все още има шансове да се добере до тази позиция, но днес трябва на всяка цена да победи Лозана и да се надява на загуба на Халкбанк от Хипо Клагенфурт.

Треньорът Любомир Герасимов заложи на Иван Топалов, Георги Фарфаров, Станислав Петков, Любомир Христов, Благовест Катранджиев, Найден Найденов и на либерото Николай Колев в стартовия си състав. Българите обаче бяха доста притеснени от първия си европейски мач и това оказа пагубно влияние върху
играта им.

Италианският рефер Паоло Лаворенти допълнително изнерви обстановката с три неадекватни отсъждания, които ощетиха пиринци и в края на първия гейм Халкбанк записа пет поредни точки, за да затвори при 25:20.

Герасимов реши да рискува и пусна в игра Михаил Вуре, който е шампион на Русия за 2004 година с отбора на Локомотив Белгород. Вуре внесе живец в отбора, но има само три мача за Пирин Балканстрой и си личеше, че все още няма добър синхрон с останалите. Все пак Вуре стана най-резултатен в българския състав с 9 точки. Две по-малко има центърът Любомир Христов.

До първото техническо прекъсване на втория гейм резултатът беше сравнително равностоен, но след това турците се разиграха и водени от капитана си Волкан Гюл, който завърши с цели 19 точки, натрупаха сериозен аванс.

До края на гейма българите не успяха да намерят никакъв начин да се противопоставят на съперниците си, като дори влизането на венецуелския разпределител Франсиско Сотелдо не обърна нещата. Халкбанк спокойно трупаше точка след точка и спечели частта с убийственото 25:16.В последния гейм Пирин Балканстрой показа по-добра игра, но въпреки това отново изостана и загуби с 21:25, а с това отстъпи и мача с 0:3 гейма.

"Италианският съдия ни ощети на три пъти в първия гейм и оттам нататък на игрището имаше само един отбор. Халкбанк е много сработен състав, има четирима турски национали, двама сърби и един американец. Комуникацията им е много добра и за мен това е фаворитът в турнира, едва ли някой ще го спре. Нашата задача е да трупаме опит", каза Любомир Герасимов.

Любопитно е, че по трибуните имаше около 20 души агитка от България, която постоянно развяваше и националното знаме. В залата беше и Жан-Пиер Сепе, бивш генерален секретар на Международната волейболна федерация, който обаче беше скандално уволнен от президента на организацията д-р Рубен Акоста. В момента Сепе стартира алтернативна световна централа.

Срещи от първия кръг на предварителния турнир в Лозана за Купата на Европейската волейболна конфедерация за мъже:

Халкбанк Анкара (Турция) - Пирин Балканстрой Разлог (България) - 3:0 (25:20, 25:16, 25:21)Лозана (Швейцария) - Хипо Клагенфурт (Австрия) - 3:2 (25:27, 25:21, 24:26, 25:13, 15:7)

Програма за срещите от втория кръг:
събота, 6-ти януари:Пирин Балканстрой Разлог - Лозана; Халкбанк Турция - Хипо Клагенфурт

В класирането води Халкбанк, следват Лозана, Хипо Клагенфурт и Пирин Балканстрой Разлог.