Вицешампионът на Италия  Копра Елиор (Пиаченца), чийто капитан е българинът с италиански паспорт Христо Златанов, се класира за втората фаза на плейофите на Шампионската лига след като отстрани Лубе Банка Марке (Мачерата) след "златен гейм".

Възпитаниците на треньора Лука Монти спечелиха убедително у дома реванша от плейоф 12 (осминафинал) в италианското дерби с 3:0 (25:22, 25:19, 25:20).

Така след загубата с 0:3 гейма в първия мач се стигна до т.нар. "златен" гейм, който бе изключително нервен. В него Мачерата успя да поведе с 5:3 благодарение на звездата си Иван Зайцев, но след това допусна равенство при 7:7. Именно 7:7 последва бурна реакция на треньора на гостите Алберто Джулиани, който получи жълт картон от френския главен съдия Филип Верееке. След това "червено-белите вълци" успяха да дръпнат с 11:9 след силни изяви на френския национал Кевин Льо Ру. В крайна сметка Пиаченца успя да затвори "златния" гейм при 15:13 в своя полза след силна атака през центъра на кубинския център Робертланди Симон и да продължи напред.

Еър Злати игра цял мач за Пиаченца и завърши със скромните 8 точки (36% ефективност в атака, 40% позитивно и 13% позитивно посрещане). Над всички за "червено-белите вълци" бе влезлият като резерва още в първия гейм Кевин Льо Ру с 16 точки (2 блока, 2 аса и 60% ефективност в атака) за победата.

За гостите Зайцев и Иржи Ковар реализираха по 11 точки.

По този начин Златанов и компания успяха да се класират за Плейофи 6 (четвъртфинал), където ще срещнат руския гранд Зенит (Казан), който отстрани шампиона на Германия Берлин Ресайклинг Волейс (Берлин). Първият мач ще бъде между 4-ти и 6-ти февруари в Пиаченца, а реваншът седмица по-късно в Казан.

"Много съм горд да бъда капитан на такъв отбор. Малко ми липсва постоянство в играта тази година, но винаги е страхотно да играя такива мачове с този отбор. Научихме много неща от тази среща за в бъдеще. Бяхме концентрирани на 100% и затова успяхме да покажем добра игра и да се класираме напред. През последните години значението на сервиса се увеличи много. Не казвам, че всеки, който сервира най-добре побеждава, но началният удар определено има голямо значение. Но това не бе всичко от ключът към победата ни. Останахме в мача, дори когато сгрешихме няколко сервиса под ред, но в края блок-защитата ни работеше много добре", сподели Златанов.