В началото на страстната седмица феновете на волейбола в България вече се настройват за предстоящите мачове от финалната серия на мъжкото първенство. За първи път от седем години един срещу друг застават Левски Сиконко и ЦСКА. За кой от двата отбора страстите ще бъдат по-горещи ще разберем едва накрая.

Поглед към резултатите през тези седем години обаче сочи едно:сините влизат в битката като изявения фаворит. За седемте сезона, които делят двата финала играчите на Левски Сиконко са спечелили четири от шест възможни титли. Срещу само една във витрината на червените. Същото важи и за купата на България - три от шест за Левски срещу нито една за ЦСКА.

Сините имат предимство и при срещите между двата отбора през годините - от общо 30 мача те печелят 17 и губят 13. Само трима от играчите, които в четвъртък ще се появят на полето в синьо и червено обаче са играли във всичките срещи - Красимир Гайдарски от Левски, Стойко Ненчев и Иван Колев от ЦСКА.

Последният финал

През сезон 2001/2002 двата отбора за последно определят златния медалист. Отборът на Левски е пълен с национали - Владимир Николов, Даниел Пеев, Данаил Михайлов, Мартин Стоев, Людмил Найденов, Христо Цветанов.Срещу тях Александър Попов хвърля едва прохождащите за големия спорт Теодор Салпаров, Смилен Мляков, Георги Вълов, Цветан Христов.

Левски печели и трите мача и губи едва два гейма.
ЦСКА се реваншира с 3:1 на финала на турнира за купата на България. За успеха си тимът получава интересен бонус - по 500 евро от Пламен Константинов и Ивайло Гаврилов. Двубоят е последен за голямата звезда на Левски Владимир Николов със синия екип. От есента той облича фланелката на турския Ердемир. Срещу ЦСКА диагоналът забива 27 точки.

Тоталното предимство

В два от шестте сезона, които делят предишния и настоящия финал, въпреки финансовите проблеми ЦСКА има тотално предимство над своя съперник. Това се случва в годината след спечелената купа през 2002 и през миналия сезон, когато червените завоюваха шампионската титла.

През сезон 2002/03 ЦСКА и Левски изиграват четири мача помежду си, сините регистрират три поражения. Въпреки това те стават шампиони и носители на купата. И в двете надпревари червените отпадат на полуфинал.

През миналия сезон заради новите правила двата отбора изиграват общо девет мача - четири в редовния сезон, един на турнира „Атаро Клима" и четири на полуфиналите. Левски успява да измъкне едва три победи.
Сините обаче са №1 срещу червените в цели три години - 2003/04, 2004/05 и 2006/07. В това време те записват общо десет успеха в 11 мача с вечния враг.

Скандалите

Особеният емоционален заряд на вечното дерби често преминава над допустимите граници. С най-много скандали ще се запомнят двубоите през 2004/05 и 2006/07. В първия случай причина за конфликтите е съществуващата тогава опозиция на ръководството на федерацията, което е неразривно свързано с Левски.

Сред лидерите на тази опозиция са треньорът на ЦСКА Александър Попов и тогавашният играч на червените Ивайло Гаврилов. Те на няколко пъти сериозно се противопоставят на управлението на инж. Данчо Лазаров.

Преди втория мач от сезона с Левски от лагера на червените алармират, че треньора на сините Любомир Герасимов, който се занимава и с мениджърска дейност се опитва да отмъкне един от състезателите. Без да е официално потвърдено от ръководството на ЦСКА на всички е ясно, че става дума за таланта Иван Колев. След срещата пък човек от публиката атакува реферите и червените отнасят финансова санкция.

Две години по-къс но напрежението отново ескалира. Този път потърпевши са съдиите. Оплакванията към тях обаче странно долитат от лагера на Левски. Масажистът на сините Искрен Искрев дори посяга на втория съдия във втория четвъртфинален мач между неговия тим и ЦСКА. Разминава се със символична глоба.

Настоящият сезон

До предстоящия финал двата отбора си поделиха преимуществото и като победи, и като представяне през сезона. Червените започнаха трудно и след турнира Атаро Клима изоставаха на четири точки. След надпреварата в Бургас обаче бяха на 14 пред вечния си съперник.

В четвъртфиналите Левски не загуби гейм срещу Монтана, докато ЦСКА се поизмъчи с Черно море. В крайна сметка с по две победи и сини и червени продължиха напред. На полуфиналите ЦСКА не загуби гейм срещу Пирин и с три безответни победи се класира на финала. Сините на два пъти играха по пет гейма срещу Лукойл, но също с три победи ще спорят за титлата.