Предстоящият пети уикенд от Световната волейболна лига ще определи по голямата част от финалистите на турнира. След домакина Полша, Русия е вторият отбор с подпечатани визи след трудната си победа срещу Германия с 3:2 в изтеглен за четвъртък двубой.

Бразилия и Аржентина се нуждаят само от по една чиста победа. Италия е също почти сигурен участник в крайната фаза, след като ще има да изиграе четири домакински срещи срещу Куба и Южна Корея. За останалите три места ще спорят САЩ, България, Сърбия и Куба. Южна Корея има все още някакви теоретични шансове.

Може да се окаже, че три чисти победи няма да се окажат достатъчни да продължим напред. Но може и седем точки да стигнат. Нужно е Португалия да вземе две победи срещу Сърбия, или Куба да загуби точки от Франция. Има и един много хубав вариант, при който Полша да задмине САЩ в Група А и така да класира четвъртия втори отбор. За това е необходимо Бразилия да спечели два пъти в Тулса срещу американците и в последния кръг Полша да измъкне поне три точки срещу Селесао.

Четири победи в оставащите ни срещи ще обезмислят всякави комбинации.

Класиране на вторите отбори към 24 Юни:
1. Куба         15  17: 13  1.024
2. САЩ         15  16: 13  1.013
3. Сърбия     13  17: 14  1.063
----------------------------------------
4. България  13  16: 16  1.010

В дамската европейска лига положението на нашите националки е значително по-добро. На практика те могат да мислят вече за финалната четворка, където ще срещнат постоянните ни съперници от последните години, Сърбия и Турция. Необходимо е да се справим с недотам силния отбор на Унгария. Четвъртият участник във финалите трябва да бъде Чехия, след като нашата Група B се оказа най-неравностойната и така ще излъчи най-добрия втори отбор.