Генералният секретар на БФВ Илия Илиев разясни хронологията на най-заплетената ситуация във финала за Купата на България при жените, пише "7 дни спорт". Левски победи 3:2 (-17, 25,-15, 18, 20) ЦСКА, но в четвъртия гейм бяха отнети 8 точки от актива на червените заради грешка в нареждането.

"В четвъртия гейм треньорът на ЦСКА Атанас Петров сбърка листчетата с нареждането, но най-виновен за отнемането на точките на червените е вторият съдия Георги Йотов. Негова работа е да види, че нареждането на волейболистките е грешно. В този случай първият рефер Илиан Георгиев няма никакво отношение, защото не може да види какво пише на листчето.

Секретарката на мача Ина Панталеева, която седи на съдийската маса, също няма вина. Макар че обвиняват нея, тъй като е служител на ЦСКА. Тя обаче не контролира хората на игрището, а дава това, което е написано на листчето. Когато на сервис застане друг състезател, секретарката е длъжна да съобщи, че неговият номер не съответства на този според нареждането.

Правилото се тълкува така - във всеки един момент тимът на ЦСКА е бил в ротационна грешка. Щом бъде установено подобно нарушение, правилникът е безкомпромисен - всички точки на отбора с грешно нареждане се отнемат и сервисът също. Тоест от 8:4 за ЦСКА резултатът става 0:4 и сервисът се дава на Левски - 0:5.

Действията за отнемането на тези 8 точки и възобновяване на играта при 5:0 за сините са по правилата на играта. Случаят не е прецедент и е често срещан дори в международни състезания.

Имам един упрек към арбитрите. Би трябвало да санкционират треньора на ЦСКА за това, че в тайбрека извади отбора от игрището, без да има това право.