Отборът на Франция тримуфира в тазгодишното издание на Волейболната Лига на нациите при мъжете.

Съставът воден от Андреа Джани надиграха силния тим на Япония с 3:1 (25:23, 18:25, 25:23, 25:23) в мочо за трофея на финалния турнир на VNL, който се проведе тази вечер пред близо 10 000 зрители в зала "Атлас Арена" в Лодз (Полша).

По този начин Франция спечели трофея от Лигата на нациите за втори път в историята си след 2022-а година. "Петлите" имат и един загубен финал и сребърни медали (2018) и един бронз през 2021-а.

От своя страна Япония направи крачка напред след спечелените бронзови отличия през миналата година, като завършва със среброто.

Началото на първия гейм на срещата беше напълно равностойно до 8:8, след което Япония дръпна с 10:8 след мощна атака на Юджи Нишида и аут на Никола Льо Гоф. Постепенно Франция успя да изравни при 13:13 след грешка на Тацунори Оцука от японците и силен ас на разпределителя Антоан Бризар. "Петлите" дори взеха леко предимство при 16:15 след атака в аут на Нишида. Япония успя да направи обрат за 20:19 в своя полза след технично пускане на разределителя Масахиро Секита и грешка на Бризар. Олимпийските шампиони направиха нов миниобрат за 22:21 след успешна атака на Жан Патри и аут на капитана на японския тим Юки Ишикава. Въпреки прекъсването за селекционера на Япония Филип Блейн, последва грешка на Секита и 23:21 за Франция. В крайна сметка играчите на Андреа Джани спечелиха гейма с минималното 25:23 след нова силна атака на Жан Патри.

На старта на втората част Япония поведе с 3:1 след сгрешен сервис на французите и контра през центъра на Кентаро Такахаши. Разликата леко нарасна до 5:2 след грешка в атака на Жан Патри, а след това до 7:3 след аут на Ясин Луати. Това принуди треньорът на Франция Андреа Джани да поиска прекъсване. Преднината на японците стана 12:7 след ново отлично отиграване на Юджи Нишида. Япония продължи да увеличава предимството си до 18:12 след контра на Кентаро Такахаши и втори тайм-аут за Андреа Джани и "петлите". Франция успя да намали изоставането си до 15:19 след силна атака на влезлия като резерва Кевин Тили и успешен блок на Никола Льо Гоф. Японците веднага си възстановиха преднината при 21:15 след нови атаки на Юки Ишикава и Юджи Нишида. Япония запази аванса си и затвори частта в своя полза при 25:18 след страхотна блокада на Таиши Онодера, с което изравни геймовете на 1:1.

Франция тръгна по-добре в третия гейм, като дръпна с 4:2 след контра на Никола Льо Гоф и атака в аут на Юджи Нишида. Преднината на олимпийските шампиони стана 6:3 след страхотна единична блокада на Кентен Жуфроа. Въпреки усилията на японците да стигнат до равенство, Франция задържа аванса си до 11:9 след отлична изява на Кевин Тили. Разликата за "петлите" стана 14:10 след атака в аут на Таиши Онодера и силен блок на Льо Гоф, което пък накара селекционерът на Япония Филип Блейн да вземе тайм-аут. Независимо от това, последва грешка в атака на Нишида и 15:10. Резултатът стана 19:13 след отлична двойна блокада на Льо Гоф и Тили. Япония намали пасива си до 16:19 при сервис на влезлия като резерва Кенто Мияура, но французите си върнаха предимството си при 21:16 след грешка от начален удар на Мияура и силен ас на Жан Патри. Японските волейболисти отново стопи изоставането си до 20:22 след атака на Мияура и аут на Ясин Луати, което принуди Андреа Джани да поиска прекъсване за Франция. Въпреки това, последва единичен блок на Таиши Онодера и 21:22. Азиатците стигнаха и до равенство при 23:23 след грешка на капитана на "петлите" Бенжамен Тонюти, който влезе като резерва. Все пак, Франция успя да измъкна гейма с 25:23 след атака през центъра на Кентен Жуфроа и блокада на Жан Патри.

Въпреки доброто начало на четвъртата част за Япония, Франция стигна до 3:3 след атака на Кевин Тили и страхотна блокада на Никола Льо Гоф. За пореден път двата тима продължиха напълно равностойно до 11:11, като на няколко пъти си размениха и водачеството в резултата, след което олимпийските шампиони дръпнаха с 13:11 след блок-аут на Ясин Луати и много силна контра на Жан Патри. Японците стигнаха до ново равенство при 15:15 след атака на Юки Ишикава и блок на Кентаро Такахаши, но Франция веднага си върна предимството при 17:15 след две поредни грешки на азиатския тим. Япония за пореден път изравни резултата при 18:18 след атака от втора линия на Ишикава и нов блок, този път на Таиши Онодера. Японските волейболисти дори поведоха с 20:19 след силен ас на Кенто Мияура. Играта продължи точка за точка до 23:23, след което "петлите" стигнаха до шампионска точка при 24:23 след контра блок-аут на Жан Патри. Последва страхотен блок на Никола Льо Гоф - 25:23, 3:1 и титла за Франция.

По-рано днес домакините от Полша победиха Словения с 3:0 и спечелиха бронзовите медали.