Българският национален отбор по волейбол зае четвърто място в крайното класиране на финалния турнир в руската столица Москва за трети път в историята си след 1994 и 2004 година.

Избраниците на селекционера Мартин Стоев загубиха мача за третото място, отсъпвайки на тима на домакините с 0:3 гейма (25:20;25:19;25:19) за 71 минути.

Нашият отбор стартира пред многобройната публика в зала "Лужники" със състава от вчерашния двубой с Франция.

Първата техническа пауза в мача дойде при резултат 8:6 за руснаците. "Сборная" водеше почти през цялото време до втората техническа пауза, при която съперниците ни водеха с 16:12.

Нашите показаха добро посрещане, но нападението определено не беше силната ни страна. Играта не вървеше на лидерите на отбора и закономерно загубихме гейма при резултат 25:20.

Втората част също започна зле за тима ни. Ситуацията се повтори и първата техническа пауза отново бе при 8:6.

Мартин Стоев смени Владимир Николов, като на негово място влезе Костадин Стойков. Той направи добро представяне, но това не помогна за обрат в резултата.

Руснаците дръпнаха с 12:6, а нашите не приличаха на себе си - психическият срив бе на лице.

Втората техническа пауза бе при 16:11. Волейболистите ни не успяха да прекършат силната игра на руснаците. Краят на гейма дойде при резултат 25:19, като нито атаката, нито посрещането бяха на ниво.

В третия гейм селекционерът Мартин Стоев се опита да избегне очертаващия се погром и пусна в игра Тодор Алексиев. Нашите обаче отново не демонстрираха онова, което видяхме в срещите с Бразилия, Сърбия и Черна гора и Италия и закономерно първата техническа пауза дойде при 8:5 в полза на домакините.

При второто прекъсване авансът на руснаците бе дори по-голям - 16:12, а геймът бе затворен при резултат 25:19.

Стартови състави:

БЪЛГАРИЯ: Евг. Иванов 3, Цветанов, Жеков 1, Казийски 15, Николов 5, Константинов 6 (Салпаров-либеро, Стойков 10, Гайдарски 3)

РУСИЯ: Абрамов 11, Казаков 5, Полтавски 18, Косарев 10, Ушаков 2, Кулешов 9 (Вербов-либеро)

Съдии: Адонулис (Гър), Лодерус (Хол); 7507 зрители