Волейболистите на Черно море БАСК спечелиха убедителна победа в последния мач от 13-ия кръг на Националната волейболна лига "Булстрад" за мъже срещу шампиона Левски-Сиконко.

Варненци надделяха с 3:1 гейма (24:26; 25:17; 25:15; 25:22) и по този начин се изкачиха на втора позиция в родния шампионат кръг преди края на първата фаза от надпреварата. Възпитаниците на наставника Мартин Стоев пък допуснаха пето поражение и няма да могат да завършат на едно от първите две места преди плейофите.

Момчетата на треньора Евгени Генчев започнаха по-концентрирано в собствената си зала „Христо Борисов" и логично до второто техническо прекъсване набраха преднина от 4 точки. В хода на гейма обаче Стоев замени разпределителя Митев с Георги Братоев, а на мястото на Учиков се появи Шабанлийски. Смените дадоха резултат и в края „сините" успяха не само да изравнят за 18:18, а и да вземат инфарктно успеха в частта с 26:24, а последната точка постигна Методи Ананиев директно от начален удар.

В началото на втория гейм резултатът се движеше точка за точка, а Левски дори излизаше напред няколко пъти, но Стоев отново потърси по-стабилно разпределяне със смяна Митев-Братоев.

В крайна сметка шампионите започнаха все по-често да грешат и предоставиха инициативата на своите съперници. Със силна игра в центъра домакините затвориха гейма при категоричното 25:17 точки.

Третата част започна зле за гостите още в самото начало, а Черно море имаше аванс от 6 точки още до първото техническо прекъсване. Водени от асовете си Мирослав Градинаров и Владислав Александров, „моряците" дадоха само 15 точки на своите съперници, спечелвайки гейма при 25:15 т.

В последната част волейболистите на Левски излязоха с амбицията да се преборят поне за този гейм, с което да спечелят поне една точка при евентуална загуба с 2:3 гейма, но заменилият капитана Борис Янков разпределител на варненци Ивайло Илиев водеше много правилно тима си към успеха, който дойде при 25:22 точки.

За шампионите силен мач направи крайният нападател Методи Ананиев, който се понрави с мощни отигравания от атака и силен сервис, докато под възможностите си се представи центърът Теодор Богданов. Именно Ананиев бе най-резултатен за гостите, отбелязвайки 17 точки, а Красимир Гайдарски е с 13 точки. За домакините Виктор Йосифов отбеляза 17 точки, а Александров има 12 т.

Черно море: Илиев 3, Тодоров 4, Градинаров 11, Александров 12, Йосифов 17, Янков 11, Христов – либеро (Канев, Узунов)

Левски Сиконко: Митев, Учиков 5, Ананиев 17, Богданов 7, Антонов 8, Гайдарски 13, Иванов – либеро (Шабанлийски 4, Г. Братоев, В. Братоев, Ковачев)

Мнения на двамата треньори и президента на Черно море след края на мача, както и на инж. Данчо Лазаров

В последния кръг Черно море гостува в Дупница на местния Марек в пряк сблъсък за втората позиция. Отборът, който я заеме ще се изправи срещу тима, завършил на седмо място.

В 14-я кръг на 16-ти март пък Левски Сиконко приема тима на Славия.

8. Арда (Кърджали) 13 – 1 - 11 8:38 3

За победа в НВЛ с 3:0 и 3:1 се дават 3 точки. При успех с 3:2 отборът победител взима 2 точки. При неуспех с 2:3 загубилия отбор взима 1 точка.